Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Solar do grzania wody
Jako że zebrałem już trochę materiałów jak i prace ruszyły z kopyta postanowiłem otworzyć temat worklog mojego projektu solara do grzania wody.

Sprawy techniczne:

*Mikrokontroler
  • Arduino Nano
*2 przekaźniki do kontroli pompki i bojlera elektrycznego

*Czujniki
  • DS18B20 x3 (Piec,wymiennik ciepła i solar)

*Zasilanie:
  • Pompka/Boiler - 230V z sieci
  • Kontroler - Stary zasilacz od telefonu 5V, 800mA

Cel układu:
Celem jest dostarczenie przez możliwie jak najdłuższy czas "darmowej*" ciepłej wody, aby tu uzyskać układ pracuje w 4 trybach: 
  1. Tryb nocny- Czyli taki w którym piec jak i solar są zimne a bojler nie jest włączony (na bojlerze mam kupny sterownik który uruchamia bojler w danych przedziałach czasu)
    -Pompka nieaktywna
    -Bojler nieaktywny
  2. Tryb Solara- Woda z solara jest przepompowywana do wymiennika ciepła a bojler jest wyłączony. (Prawdopodobnie podepnę przekaźnik szeregowo za sterownikiem czasowym)
    -Pompka aktywna.
    -Bojler nieaktywny.
  3. Tryb Pieca(zimowy)- Aktywuje się gdy czujnik temperatury umieszczony na róże idącej od pieca osiągnie wyznaczoną wartość, jednocześnie solar nie jest odpowiednio ogrzany.(W zimie solar będzie odłączony a woda spuszczona)
    -Pompka nieaktywna.-Bojler nie aktywny.
  4. Tryb hybrydowy- Raz na jakiś czas trzeba "przepalić" piec aby nie rdzewiał, w tej sytuacji chciałbym aby solar znajdował się na granicy przegrzania, tj pompka włącza się tylko przy przekroczeniu np 80stopnii i nie na dłużej kilka sekund tak aby jedynie ochłodzić panel-(Zakładam tutaj że ten tryb będzie aktywny tylko wieczorami gdy oświetlenie jest dosyć słabe, ale jednak lepiej wziąć pod uwagę możliwość zagotowania panelu ;]).
    -Pompka działa co jakiś czas-Boler nieaktywny

*darmowej-Mam tu na myśli nie używania energii elektrycznej ;]

Fotki wrzucę jak tylko ogarnę jak to się robi ;]
Pozwoliłem sobie użyć "szablonu" z innych tematów tego typu

Ze względu na to że projekt działa na 2 płaszczyznach tj solar i sterownik będę umieszczać zdjęcia w oddzielnych odpowiedziach ;]

Fotki solara: 
(Ze względu na to że zbyt późno wpadłem na to żeby robić zdjęcie trochę umknęło ;/)
-Rurki Fi 15mm

1.Wstępnie złożone rurki miedziane

2.Płyta solara
Warstwy: Blacha, styropian, poczerniona blacha

3.Polutowane rurki położone na pomalowanej na czarno płycie z poprzedniego zdjęcia ;]

Układ przeszedł wstępny test szczelności i jutro prawdopodobnie go dokończymy ;]
W kolejnych postach będę wrzucać informacje które zapewne bardziej was interesują tj elektronika, niestety nie wyrobiłem się z płytką..

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Muszę powiedzieć, że na prawdę duże przedsięwzięcie Duży uśmiech co do odczytu temperatury z rury to użyj jakiejś funkcji skalowania, żeby odczyt z przyłożonego do rury czujnika był w miarę dokładny (coś takiego podobnego robiłem przy kubku termicznym- taki bajer do sprawdzania czy poparzę usta czy nie, ale projekt dosyć zapomniany Duży uśmiech )
Tryby będą się same przełączać czy to będzie ręczne wybieranie ?

Solara czy będziesz od góry pokrywać ? jakimś szkłem, pleksą ?
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Mógłbyś dać mi namiar na to skalowanie? Nie mogę go znaleźć ;]
Wrzucę w program kilka minimalnych wartości dla każdego czujnika a resztę zrobią if'y ;]
coś na zasadzie:

*Ten kod jest tylko przykładowy, chcę pokazać tok myślenia jakim się kieruję
Kod:
if(tempCpiec >=tempCmin && tempCsolar < tempCmin)
przekażnikBoiler = LOW;
przekaźnikPompka = LOW;
else if(tempCpiec >=tempCmin && tempCsolar > tempCmax)
przekaznikPompka = HIGH;

Dorzucę do tego jakiś minimalny czas działania tak żeby zniwelować ciągłe zmiany wartości, ewentualnie zrobię płynne odświeżanie temperatury tak aby czas opóźnienia pomiędzy pomiarami zależał od ostatniej temperatury-tj czym wyższa temperatura tym częstszy pomiar

Dla przykładu:
Czujnik na piecu przez większość lata będzie podawać coś ok 15-20 stopni więc wystarczy aby aktualizował wartości nawet co ok 1-2 minuty, może rzadziej(Powinno się to dać zrobić na timerach, mam bibliotekę która pozwala na asynchroniczne działanie kilku timerów, więc wystarczy przy odpowiednich if'ach dorzucić polecenie zmiany parametru timera). Jeżeli kolejny pomiar "odkrył by" przekroczenie 25 stopni to automatycznie czujnik przełączył by się w odświeżanie co kilka sekund, kwestia wyobraźni ;] Jeszcze nad tym pogłówkuję bo znając mnie to przekombinuję 

Solar będzie pokryty starą okiennicą(czyli szkło), prawdopodobnie jutro powinien już wyglądać "wyjściowo" to go pokażę ;]
Odpowiedz
co do skalowania to użyj funkcji map Oczko
co do częstości odświeżenia to bym zrobił na ifach,  gdzie w ifie byłoby ustalanie wartosci zmiennej dla czasu np.

Kod:
loop()
{

if(temp <= 15)
{
czas == 120;
}

delay(czas)
}

Wysłane z mojego m2 note przy użyciu Tapatalka
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Tak, o to właśnie mi chodzi ;]
Z tym że zamiast delaya będą timery tak aby można asynchronicznie odczytywać wszystkie czujniki;]
Np
Piec co 2s
solar co 1s
wymiennik ciepła co np 10s
(3 czujnik na wymienniku )
Odpowiedz
aaa w taki sposób, no to racja lepiej na timerach Uśmiech

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
millis() doskonale zalatwia takie tematy Uśmiech
Nie wdawaj się w rozmowę z głupim. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.
Odpowiedz
Update:

Jestem po szybkich testach solara(Póki co podłączonego tylko na wężach ogrodowych)
max temperatura jaką zmierzyłem to 60 stopni-później słońce zaszło za chmury ;]
I udało mi się wytrawić płytkę, tym razem wyszła znacznie lepiej ;]
Jakość nienajlepsza bo padła mi bateria w aparacie i robiłem starym telefonem ;/

Odpowiedz
Widać, że płytka jest teraz lepsza Duży uśmiech Mam pytanie, jakbyś dał gęściej rurki to czy woda nie ogrzewała by się szybciej ?

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Przez atak grypy spędziłem cały weekend w łóżku i nic mądrego nie zdziałałem ;/
Co do solara:
Jestem trochę niezadowolony z jego wydajności.
Już widzę że powinienem zastosować cieńsze rurki i tak jak mówisz, powinny być gęściej rozłożone..

Niestety wykorzystaliśmy już z tatą większość pieniędzy które zaplanowaliśmy na ten projekt i raczej w tym roku już tego nie zmodyfikujemy..
Aczkolwiek mamy już pewien "plan" rezerwowy który właśnie integrujemy(Pokaże jak zadziała ;] Na razie to jest coś poniżej godności człowieka ;] Jak zadziała to się obroni i będzie można o tym mówić ;p )

Co do sterownika:
Dziś zdążyłem polutować płytkę, wstępnie wszystko działa, muszę jeszcze podłączyć czujniki ale potrzebuję do tego odpowiednio długi kabel ;]
Mam lekki problem ze zrobieniem panelu(obudowy) tj nie mam pomysłu z czego mógłbym coś takiego wykonać
"szkic w paintcie" w załączniku ;]  Jakieś pomysły z czego zrobić taką skrzynkę? Przewidywane to pewnie coś w rodzaju: 200x200x30 (ale to nie ma jakiegoś większego znaczenia, grunt żeby było dosyć płaskie...

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości