Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Znaki specjalne dla wyświetlacza(I2C)
Cześć, głupich pytań ciąg dalszy...

Odpaliłem dziś nowe Nano i konwerter I2C do mojego LCD i stwierdziłem ze zdziwieniem że stara biblioteka nie obsługiwała wyświetlacza...Po krótkiej, choć zaciekłej walce udało mi się znaleźć taką która działa ale pojawił się nowy problem...

Nie mogę utworzyć znaku "stopnia" do pomiaru temperatury, tak jakby ta biblioteka go nie obsługiwała...Możesz mi ktoś zasugerować skąd brać informacje na temat funkcji które obsługują dane biblioteki? Nigdy nie wiem z skąd brać wiedzę na ten temat a oszczędziło by to takich głupich pytań..Chociaż sztuczny tłum Ci robię ;p

Wrzucam całą paczkę biblioteki którą używam ;]

Editit:
Już rozwiązane...Nagle zaczęło działać ;]

Załączone pliki
.zip   NewliquidCrystal_1.3.4.zip (Rozmiar: 5.98 MB / Pobrań: 6)
Odpowiedz
Każdy kiedyś zaczynał Oczko Najlepiej informacji o bibliotece szukać na stronie twórcy, Tam zazwyczaj znajduje się cała dokumentacja biblioteki Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(09-08-2016, 22:59)Rygart napisał(a): Cześć, głupich pytań ciąg dalszy...

Odpaliłem dziś nowe Nano i konwerter I2C do mojego LCD i stwierdziłem ze zdziwieniem że stara biblioteka nie obsługiwała wyświetlacza...Po krótkiej, choć zaciekłej walce udało mi się znaleźć taką która działa ale pojawił się nowy problem...

Nie mogę utworzyć znaku "stopnia" do pomiaru temperatury, tak jakby ta biblioteka go nie obsługiwała...Możesz mi ktoś zasugerować skąd brać informacje na temat funkcji które obsługują dane biblioteki? Nigdy nie wiem z skąd brać wiedzę na ten temat a oszczędziło by to takich głupich pytań..Chociaż sztuczny tłum Ci robię ;p

Wrzucam całą paczkę biblioteki którą używam ;]

Editit:
Już rozwiązane...Nagle zaczęło działać ;]

Dla potomności

lcd.print((char)223);
Odpowiedz
można jeszcze tak spróbować:
http://feriar-lab.pl/jak-zrobic-znak-spe...w-arduino/

Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Akurat w moim przypadku problem był o wiele bardziej przyziemny ;]

Chodziło o kolejność zapisu poleceń w void setup:

Kod:
 lcd.createChar(0,znak_stopnia);
lcd.begin(16,2);
Po zmianie kolejności na coś takiego zaczęło normalnie funkcjonować ;]
W końcu nieaktywny LCD nie może utworzyć znaku..Na szczęście dosyć szybko znalazłem rozwiązanie w internetach bo inaczej zbyt szybko bym na to nie wpadł ;p
(Wyczytałem że takie coś zdarza się głównie gdy korzysta się z chińskich konwerterów , normalnie nie robi to jakiejś większej różnicy..Chyba)

Kod:
lcd.begin(16,2);
lcd.createChar(0,znak_stopnia)
Odpowiedz
No właśnie nie powinno to robić róźnicy, bo lcd.createChar() powinno działać bez względu czy jest przed czy za ekranem, ale ciekawe czym jest spowodowany ten problem :/

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Grunt że już działa poprawnie ;]
Odpowiedz
Dzięki za rozwiązanie mojego problemu gdyż głowiłem się ostatnio trochę nad tym.
Ale jeszcze jedną dziwną sytuacje u siebie zobaczyłem.
Z kursu arduino zrobiłem sobie ten projekt: "Obsługa czujnika temperatury i wilgotności DHT11 DHT21 DHT22"
A że mam wyświetlacz na stałe zalutowany z konwerterem I2C musiałem przerobić trochę program aby wyświetlacz działał.
Wszystko było ok ale zamiast stopnia miałem jakieś hieroglify.
Przy zmianie kolejności u mnie dopiero za którymś razem załapało, bo tak to wyświetlacz wyświetla same prostokąty w 1 i 3 rzędzie.
Przy odłączeniu zasilania i ponownym podłączeniu wyświetlacz tak samo nic nie wyświetla oprócz tych prostokątów i tak kilka razy się pobawię to za którymś razem załapie i działa wszystko ok.
Ale być może jest to wina chińskiego konwertera jak wspomniał Rygart.
Odpowiedz
Pokaż kod, może w nim jest coś nie tak ;]
Spróbuj jeszcze z innymi bibliotekami LCD
Odpowiedz
Możesz też spróbować przeadresować przejściówkę na inny adres

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości