Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Kalibracja drukarki 3D część 3: Kalibracja extrudera oraz stołu
#1
Żarówka 
 tej części poradnika przedstawię jak skalibrować poprawnie ekstruder oraz jak ustawić podgrzewany stół aby wydruki się od niego nie odklejały. Zapraszam do lektury

część 1.: Konfiguracja firmware- Marlin
część 2.: Konfiguracja Stepsticków A4988
część 4.: Konfiguracja Repetier-Host z silnkiem Slic3r

W tym poradniku również dokonam podziału na części aby się nie pogubić przy konfiguracji. Zatem:
 1. Poprawne ustawienie kroków ekstrudera
 2. Kalibracja PID
 3. Poziomowanie stołu 
  
1.  Poprawne ustawienie kroków ekstrudera
Pewnie teraz się zastanawiasz po co wracać do przeliczania kroków, skoro to zrobiliśmy w ostatnim poradniku ? Już spieszę z tłumaczeniem. W pierwszej kolejności ściągnij najnowszą wersję programu Pronterface. Po uruchomieniu programu wybierz port COM oraz prędkość transmisji ze swoją elektroniką i kliknij "Connect".


[Obrazek: konfigurajca-prontera.png]


Po poprawnym połączeniu się możemy wyzerować wszystkie osie po przez kliknięcie domku w lewym dolnym rogu. Jeżeli wszystkie osie zerują się poprawnie to dobrze, natomiast jak któraś z osi jedzie w przeciwnym kierunku względem przycisku to zamieniamy w Marlinie kierunek obrotu osi silnika. Po wyzerowaniu osi będzie słychać taki pisk wydobywający się z silników. Nie ma w tym nic złego, ale jeżeli chcesz to możesz ten pisk wyłączyć, gdy drukarka jest w "spoczynku" po przez kliknięcie "Motors off"


[Obrazek: konfigurajca-prontera.png]


Teraz wracamy do tego co mówiłem wcześniej o ustawieniu kroków ekstrudera. Musimy rozgrzać dyszę, w tym celu obok "Heat:" wpisujemy wartość 240 co oznacza 240 stopni Celsjusza i zatwierdzamy "Set". W dolnej części programu możemy obserwować temperatury:
 • T: oznacza temperaturę głowicy
 • B: oznacza temperaturę stołu

W momencie gdy głowica będzie się rozgrzewać to my zaznaczy sobie na filamencie odcinek 30mm mierząc od wejścia filamentu ekstrudera w górę. Możemy zaznaczyć markerem, taśmą malarską, czymkolwiek.

[Obrazek: ustaw30mm-1024x768.jpg]

Po rozgrzaniu głowicy do zadanej temperatury w tabelce "Length:" wpisujemy wartość 30, a następnie klikamy "Extrude". To co teraz zrobiliśmy spowoduje wciągnięcie przez ekstruder 30mm filamentu. Po wciągnięciu filamentu zauważycie że ekstruder wciągnął więcej niż 30mm. Jeżeli pobrał dokładnie 30mm i zaznaczone miejsce jest równe z wejściem do ekstrudera to możesz śmiało przejść do punktu 2.

[Obrazek: DSCN0594-1024x768.jpg]


Zakładam, że teraz myślicie "ale czemu?" . Już odpowiadam. To co wcześniej policzyliśmy to teoretyczna ilość kroków na mm. W przypadku ekstrudera teoria nie równa się praktyce. Aby skorygować ilość kroków to teraz przy wejściu ekstrudera robimy kreskę na filamencie czy też taśmie malarskiej. Następnie wyciągamy filament z ekstrudera i mierzymy ile w nadmiarze ekstruder pobrał. W moim przypadku wynosi to 3.63mm.

[Obrazek: DSCN0596-1024x768.jpg]


Teraz w prosty sposób możemy policzyć ile kroków dokładnie powinien robić silnik. Aby to policzyć to musimy ilość aktualnych kroków pomnożyć przez 30mm:

442.7 * 30 = 13 281 kroków
 
Skoro mamy policzone ile kroków robi silnik dla 30mm to teraz musimy tą wartość podzielić przez faktyczną długość pobraną przez ekstruder czyli 33.63mm:
 
13281 / 33.63 = 394.91 kroków
 
      Z naszych obliczeń wynika, że na 1mm silnik ekstrudera musi wykonać 349.9 kroków. Tą wartość wpisujemy w firmware i wgrywamy ponownie. Przed wgraniem nowego firmware'u do elektroniki rozłącz się z pronterface ponieważ będzie kolidować z Arduino oraz odłącz zasilanie 12V elektroniki aby niczego nie uszkodzić podczas wgrywania firmware'u. Po wgraniu na nowo firmware'u łączymy się z elektroniką, rozgrzewamy głowicę, zaznaczamy 30mm na filamencie i ponownie pobieramy 30mm. Po jego pobraniu zauważymy że zaznaczony fragment zatrzyma się dokładnie w wejściu wejścia do ekstrudera. Oznacza to że ekstruder pobiera dokładnie 30
mm.

 

[Obrazek: DSCN0597-1024x768.jpg]

W tym momencie nasz ekstruder jest już skalibrowany i gotowy do działania, ale musimy jeszcze wyregulować kontrolę grzania.

2. Kalibracja PID
Co to jest PID ? PID jest to regulator, którego zadaniem jest utrzymanie w jak najmniejszych odchyłkach wartość zadaną czyli w tym przypadku temperaturę głowicy. Może brzmi strasznie ale do zrobienia ciężkie nie jest Uśmiech Aby przeprowadzić autokalibrację PID to głowica musi być zimna tzn. być w temperaturze pokojowej. W Pronterface wpisujemy komendę M303 C3 S230, a następnie klikamy "Send". Po ok.5 minutach elektronika zwróci nam wartości Kp, Ki i Kd, które wpisujemy do oprogramowania elektroniki oraz wgrywamy. Przedstawione poniżej wartości są dla mojej głowicy, dla twojej mogą być inne.[img=1323x16]data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7[/img]

[Obrazek: PID.png][Obrazek: PID1.png]

 
Kalibracja została wykonana, ale co to dało ? W moim przypadku efekt jest taki:
 • Odchyłki temperatury przed kalibracją: +/- 0.7 stopnia Celsjusza
 • Odchyłki temperatury po kalibracji: +/- 0.2 stopnia Celsjusza

Może to wydawać się niewiele, ale dla niektórych materiałów skoki temperatury mogą kompletnie zmieniać ich właściwości plastyczne. Dodatkowo wynik 0.7 stopnia Celsjusza jest dla głowicy w stanie spoczynku, a jak drukujemy to podczas jej ruchu wychładza się dodatkowo, tutaj można na blok grzewczy zastosować taśmę teflonową odporną na temperaturę, wtedy będzie ona osłaniać blok grzewczy przed bezpośrednim wychłodzeniem.

3. Poziomowanie stołu

[Obrazek: DSCN0598-1024x768.jpg]

Jest to ostatnia część tego poradnika, która jest w sumie najprostsza, bo polega jedynie na tym, aby wyregulować na śrubach stół tak, żeby odległość czubka dyszy od stołu była na grubość kartki i troszkę mniej. Oznacza to, że kartka powinna z lekki oporem móc się poruszać miedzy stołem, a dyszą. Nie jest to trudne ale czasochłonne. Po wypoziomowaniu powinniśmy otrzymać taki efekt:

[Obrazek: stol-1024x768.jpg]

[Obrazek: DSCN0604-1024x768.jpg]


Na tym zakończymy dzisiejszy poradnik. Mam nadzieję, że okazał się przydatny. Jeżeli masz jakieś pytanie to śmiało pisz w komentarzu Oczko
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
#2
W kalibracji PID głowicy, Pronterface "zwrócił" mi taki wynik:

[Obrazek: pid-autotune.jpg]

Które wartości mam zastosować... Wywracanie oczami
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz
#3
Myślę że ostatnie wartości Oczko

Tapnięte z M2 Note
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
#4
Ważna sprawa, jak ktoś ma ustawione korzystanie z EEPROM, to po pierwszym załadowaniu parametrów z firmware, częśc danych zapamiętuje w eeprom, i tak jest z konfiguracją PID, wartości te trzeba zmieniac później w eeprom poprzez np. Repetier host Uśmiech zmiana w firmware i wgranie nic nie da, będa stare wartości Uśmiech

Pozdr
Nie wdawaj się w rozmowę z głupim. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.
Odpowiedz
#5
Zastosowałem się do tej porady:
miś napisał(a):Aby po wgraniu oprogramowania repetier sam automatycznie uaktualnił EEPROM trzeba zmienić "#define EEPROM_MODE 1" na inną wartość niż była poprzednio (oprócz 0). Tak więc teraz ustaw 2 i wgraj. Jak znów coś będziesz mieszał webowym konfiguratorem, to zmień na 3, za kolejnym razem na 4 i tak możesz do 250, a następnie znów od 1. Jeśli wgrany soft zauważy że dane w eeprom są otagowane innym numerkiem niż poprzedni to po prostu wgrywa do eeprom ustawienia z pliku configuration. Inaczej pozostawia stare (aby można było np uaktualnić soft bez skasowania swoich ustawień).
I działa Duży uśmiech
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Żarówka Kalibracja drukarki 3D część 1: Konfiguracja Marlina feriar 2 9,241 04-01-2018, 01:30
Ostatni post: feriar
Żarówka Kalibracja drukarki 3D część 2: Ustawienie prądu Stepsticka A4988 feriar 5 9,871 17-09-2017, 17:01
Ostatni post: kornik50
  Kalibracja przepływu filamentu complex_eb 15 20,336 06-12-2016, 19:06
Ostatni post: feriar
  punkt zerowy drukarki konik960 1 5,481 05-12-2016, 19:26
Ostatni post: feriar
Żarówka Kalibracja drukarki 3D część 4: Konfigurowanie slicera (Repetier-Host i Slicer) feriar 2 10,012 18-01-2016, 19:24
Ostatni post: feriar

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości