Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wytrzymałość/Jakość wydruku
No.. te zdjęcia już więcej mówią. Jak Feriar mówi sprawdź radełko i docisk. Docisk ma być taki że jak przeciągniesz kawałek filamentu przez ekstruder to mają być na nim wyraźne prążki radełka. Ale uwaga, filament ma dalej być okrągły, nie możesz go spłaszczać. Także za mocno też źle. W czasie pracy ekstruder nie daje czasami dźwięku stukania? Znaczyło by że gubi kroki. Kup sobie suwniarkę, choćby za 30zł. Przyda Ci się, bo w tolerancję na opakowaniu nieznanego filamentu bym nie wierzył co to za drukarka?
Odpowiedz
Mogę profilaktycznie przeczyścić chociaż ostatnio czyściłem szpilką ponieważ było trochę filamentu na radełku, docisk jest dobry ponieważ są na nim wyraźne prążki (oczywiście bez przesady), jest to extruder mk8. Silnik nie stuka, myślę że nie gubi kroków.

Drukarka to CTC Prusa i3 jednak już przy niej wymieniłem: extruder, nawiew na elektronikę i górne mocowania osi Z.

Suwmiarkę posiadam, wiem że jest bardzo przydatna przy drukarce 3d Oczko

Dopiero w piątek będę mógł przetestować więc dopiero wtedy dam znać.
Odpowiedz
Tak więc extruder przeczyszczony, chociaż zbytnio nie było co tam czyścić.

Jeśli chodzi o średnicę filamentu to wychodzi tak 1.77-1.78mm
Zmieniłem w Cura średnicę na 1.70 i efekt jest taki:

(Kostka 1x1x1cm aby szybko się wydrukowało, po lewej średnica 1.75 a po prawej 1.70)

Jakie z tego mogę wyciągnąć wnioski?

Za chwilę zmienię jeszcze średnicę w Cura na dokładnie 1.77 i puszczę wydruk kostki 2x2x2
Odpowiedz
Według mnie filament ma winę, wydrukowałem kostkę 2x2x2 cm na średnicy 1.75 z PLA który dostałem jako "próbkę" (100g) razem z drukarką i efekty są takie:

Dół:

Bok (z każdej strony jest podobnie):

Góra: 

Teoretycznie na tym zielonym filamencie mógłbym zjechać ze średnicą do 1.60...
Odpowiedz
w obu przypadkach podaje za dużo filamentu, na czarnym widać nawet jak rogi są wypchnięte. Poza tym jak średnica ci wychodzi 1.77-1.78mm to nie możesz dać 1.6 bo wtedy ci będzie ten filament wręcz pompować (czyt. za dużo). W curze dużego doświadczenia nie mam, ale wiem za to, że Repetier-Host daje większe możliwości i spróbuj może skonfigurować hosta według tego poradnika: http://feriar-lab.pl/kalibracja-drukarki-3d-czesc-4/
Mówię, z Repetier-Hosta masz większą kontrolę nad drukiem i z czasem Ci to zaplusuje Uśmiech Problem może leżeć też w filamencie, bo po bocznych ściankach widać jakby dawało za mało filamentu. Ale póki co ciężko stwierdzić czy to wina filamentu, czy zespołu głowicy :/
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Wczoraj tak na spokojnie pomyślałem że temperaturę głowicy mógłbym jeszcze zmienić.. 
Mówisz że na 1.6 powinien pompować ale jakoś na 1.65 nadal pojawiały się cienkie ścieżki :/ 

Według mnie to wina tamtego filamentu ponieważ wydrukowałem katapultę z PLA który dostałem razem z drukarką na 1.75mm i efekt jest taki:

Zaraz spróbuję pobawić się temperaturą głowicy na tym problematycznym PLA.
Odpowiedz
Głowica jest chłodzona np. wiatrakiem ?
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Tak, dokładnie w ten sposób: http://www.thingiverse.com/thing:1963992

Udało się. Drukuję w temperaturze 210 stopni i jest okej.

Sam PLA jest wytrzymalszy, nie rozwarstwia się.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości