Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z Repetierem (?)
(22-09-2016, 23:55)Loperenco napisał(a): Wiedziałem że coś mylę Język Dziękuję bardzo Uśmiech  
Jutro albo jeszcze jak dziś znajdę czas poszukam tego oprogramowania i zobaczę czy dalej będzie problem.

Wrzuć soft z tego linku: 

Kod:
http://www.store.propox.com/download/PROPOX_I3B_LIGHT_PL_V1.zip

i zobaczymy co dalej Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
@2up
@up

Sprawa wyglądała tak, że oczywiście pobrałem ze strony wszystkie pliki, ale ten konfiguracyjny firmware utknął razem z instrukcją bhp i spisem elementów, a ja się nim nie zainteresowałem, ponieważ wcześniej dosłownie w żadnym punkcie instrukcji nie było słówka na temat tego pliku.

Już się rozeznałem, zainstalowałem Arduino, a zaraz potem Marlin. No ale że ja to ja i z tego tytułu łatwo nie będzie, problem pojawił się już na początku. Otóż mam znaleźć plik "board.h" aby dowiedzieć się jak nazywa się motherboard. Prosżę Was, żeby po prostu nie było - nie pisałbym gdybym nie próbował, ale przekopałem nawet pliki z katalogu Marlin i nawet tam nie było boards.h! Gdzie to diabelstwo siedzi???
Odpowiedz
musisz jeszcze ustawić w Arduino rodzaj płytki i port. W tym celu wchodzisz w Narzędzia > Płytka i wybierasz Arduino Mega 2560. Następnie, na podłączonej do komputera płytce, ustawiasz port do jakiego jest podłączona elektronika. "Ustawienia portu masz poniżej wyboru płytki .

Polecam również przeczytać: http://feriar-lab.pl/kurs-arduino-1-pozn...a-arduino/ Uśmiech

Niestety (albo i stety) temat druku 3D zakraja na wiele dziedzin także trzeba dużo czytać Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Dobra, no to jest postęp pewnie za cenę około 100zł.

Firmware Marlin udało mi się wgrać - pobrałem środowisko Arduino. No i tak w sumie beznadzieja, bez ładu i składu. Chciałem wgrać Marlin od propoxa - ale jednocześnie chciałem to zrobić z Waszym poradnikiem. No i tam jak byk że trzeba znaleźć boards.h, a ja szukam no i nie mogę znaleźć. No to na próbę pobrałem Marlina od firmy(chyba goła wersja ale nie mam pojęcia) no i tam rzeczywiście był board.h, dowiedziałem się że trzeba ustawić Ramps 1.4 , potem że Arduino Mega no i ustawienie portu. No i zabawa się zaczyna. Wbiłem testową kostkę 10x10x10 - jest progres, komunikat "głowica się nagrzewa". No i widzę w Repetierze że temperatura została zadana dla stołu 95 stopni (aż tyle dla PLA to ja nie mam pojęcia skąd on tle wziął jak nawet w ustawieniach jest że dla PLA stół to 60 stopni), a dla głowicy 240 stopni. No to czekam, gdy dochodzi do 85,4 stopni ( i dalej nie daje rady, ciekawe, w końcu grzałka MK2B jakby nie było), no to jak już dalej nie idzie to myślę sobie, okej sprawdzę parametry, ale opcja stop nie działa. Próbuję jeszcze kliknąć dwa razy i naciskam odłącz mimo nagrzanych grzałek. Znów zero reakcji - naciskam jeszcze 2 razy i teraz chyba najlepsze - bez żadnego ostrzeżenia wszytskie osie ruszyły w dół ignorując endstopy, wręcz wgniatając je w dół, dysza już naciska mocno na stół i dalej przed, każdy endstop się pali, no to myk zasilanie. Skutkiem tego jest tytułowy błąd za 100zł - zasilacz lcd podczas tego zajścia dostał chyba raka no i.. załącznik. A warto dodać że był zblokowany na czas "nagrzewania" i nie pokazywał zmian temperatury. Na ten moment sprawdziłem, nic oprócz lcd nie wydaje się uszkodzone, chociaż endstopy nadal się świecą, to nie mam pojęcia czy działają....

Co się mogło do jasnej cholery wydarzyć? :C

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Sprawdź czy taśmy od LCD się nie podpinały. Wgrywałeś Marlina z tego linku co wrzuciłem czy wrzuciłeś "surowego" do konfiguracji ?

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Wgrałem tego z linka, ale nie chciał się wgrać, wywalał jakieś błędy, więc chciałem zobaczyć czy ten "surowy" zadziała. No i ten surowy wgrał się bez problemu - polecenie druku wydałem żeby sprawdzić czy drukarka będzie reagować na Repetiera, no i zaczęła podgrzewać stół czyli już było ok. Chciałem aby przestała drukować, więc kliknąłem stop, a kiedy to nic nie dało, odłącz. Nie spodziewałem się że 1. głowica dostanie rozkaz wbicia się w stół i 2. endstopy nie zadziałają. A lcd zamieniłem nawet tasiemki miejscami, i nie wygląda na to żeby coś pomogło...
Odpowiedz
Czyli wgrałeś surowego... Tak nie można robić... Skonfiguruj Marlina wg. mojego poradnika i powinno działać Uśmiech

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Nie potrafię się rozeznać w tym poradniku. Nie są jasne dla mnie informacje o endstopach, a 3 strona to czarna magia.

Może spróbujesz mi objaśnić jak mam zainstalować te oprogramowanie od propoxa?
Przy próbie wgrania tego propoxowego Marlina wyskakuje mi jakiś błąd, poza tym nie ma w nim czegoś takiego jak board.h. Wstawię zdjęcia jak wyglądają te pliki i tego błędu.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Szczerze to jak dla mnie, to szkoda tracić czas na firmware od Propoxa. Większość ustawień z niego można przepisać na świeżego, NOWEGO, Marlina.
Napisz co dokładnie nie rozumiesz z endstopami ?

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(22-09-2016, 17:08)feriar napisał(a): Kolejna kwestia do poruszenia to przyciski mechaniczne. Posiadają one 3 wyprowadzenia. Są to:
  • NC (Normally Connected, czyli w stanie spoczynku zwiera on przycisk dając nam 1 logiczną)

• NO (Normally Open, czyli w stanie spoczynku nie zwiera przycisku co daje 0 logiczne)

• C (Common, czyli wspólna nóżka dla wyżej wymienionych wyprowadzeń)
Zasada tutaj jest taka, jeżeli do elektroniki sterującej podłączamy przycisk krańcowy nóżkami C-NO to wtedy sygnał, który trafia musi być odwrócony, natomiast jeżeli C-NC to sygnał nie jest odwracany. Czyli dla przycisku w konfiguracji C-NO zostawiamy w programie wartość „true”, natomiast jeżeli przycisk mamy C-NC to w programie zmieniamy tą wartość na „false”.N
Tutaj - moje endstopy są podłączone do elektroniki końcówkami, nie wiem jak to zinterpretować. Czy może chodzi tu po prostu o to, że jak oś dotyka endstopa to on daje logiczną 1 (myślę że właśnie tak jest u mnie, szczególnie że już auto pozycjonowałem ją, i wiedziała o co chodzi z endstopami). Dziwne było tylko to podczas wypadku, gdy zaczęła wciskać głowicę w stół (endstopy się świeciły, a mimo to drukarka je zignorowała).
"W nowszych wersjach Marlina, w pliku Configuration.h trzeba jeszcze odkomentować odpowiadające nam endstopy w linii 363." 

Co znaczy odkomentować? W sensie że są tam jakieś wartości które muszę usunąć?

Co do strony 3- skąd mam wziąć ilość kroków daną dla mojego silnika?
Nie znam również przełożenia na zębatkach dla ekstrudera, inaczej: mój ekstruder nie ma zębatek, wygląda bardziej jak bowden, ale nie mam wystarczającej wiedzy żeby stwierdzić to na 100% Język

Narazie tyle pytań. 

Oraz: Bardzo serdecznie dziękuję, za próby zrozumienia gamonia i pomoc którą bardzo doceniam Uśmiech
Odpowiedz