Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
endstop-y

.txt   konf.txt (Rozmiar: 46.63 KB / Pobrań: 12) Witam!
Ogólnie to mam jeden wilki problem z konfiguracją drukarki ale aktualnie chciałbym się skupić na problemie z endstop-ami. Krótko mówiąc są sprawne i dobrze podłączone do elektroniki ale mimo to nie odcinają ruch osi (problem dotyczy wszystkich osi). Uważam że to wina konfiguracji dlatego pozwoliłem sobie zamieścić w załączeniu mój plik Configutaion.h  z nadzieją, że może ktoś na forum dopatrzy się w nim błędów odpowiedzialnych za nie działanie endstop-ów. Mam mechaniczne endstop-y jak na załączonym zdjęciu, po dwie krańcówki na oś ale w konfiguracji ustawiłem, że jest tylko jedna. 
.txt   konf.txt (Rozmiar: 46.63 KB / Pobrań: 12) .    
Odpowiedz
Po pierwsze, zdradził Byś wreszcie tajemnicę jaką Masz drukarkę Oczko  Łatwiej się pomaga mając taką informację Język
Inaczej konfiguruje się układ kartezjański, inaczej corexy, a jeszcze inaczej deltę.
Po drugie, gdzieś zginął załącznik... Płacz
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz

.txt   konf.txt (Rozmiar: 46.63 KB / Pobrań: 3)
[attachment=161 napisał(a): Artu pid='428' dateline='1468509575']
Po pierwsze, zdradził Byś wreszcie tajemnicę jaką Masz drukarkę Oczko  Łatwiej się pomaga mając taką informację Język
Inaczej konfiguruje się układ kartezjański, inaczej corexy, a jeszcze inaczej deltę.
Po drugie, gdzieś zginął załącznik... Płacz

To oczywiście nie tajemnica. Nie mam żadnej firmowej drukarki tylko taką prostą "home made" jak na zdjęciach i prawdę mówiąc jedynie domyślam się co znaczą wymienione przez Ciebie rodzaje drukarek. Moim celem jest uruchomić, a później zobaczymy może zbuduję inną w oparciu o zdobyte doświadczenie. Prześlę jeszcze raz plik [.txt]. Pozdrawiam.
.txt   konf.txt (Rozmiar: 46.63 KB / Pobrań: 3)     Artu

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
zawaartur napisał(a):To oczywiście nie tajemnica. Nie mam żadnej firmowej drukarki tylko taką prostą "home made" jak na zdjęciach
Na widok przewodowej pajęczyny mogę zareagować tylko tak: [Obrazek: icon_affraid.gif] [Obrazek: icon_mrgreen.gif]
A powracając do tematu... Każda drukarka w układzie "kartezjańskim", czyli na przykład Prusa i2, i3, Mendel90... mają niejako zdefiniowane ułożenie i oznaczenie endstopów:

Zazwyczaj montuje sie po jednej krańcówce na każdą oś, bowiem "pole robocze" a tym samym zakres pracy osi jest "regulowany" programowo.
Ja, i większość użyszkodników drukarek tego typu, ma ustawienia: X-max ; Y-max ; Z-min. Co to daje... a na przykład to, że przy home_all stół wyjeżdża do przodu a ekstruder ustawia się z prawej strony. Tak samo po zakończeniu wydruku.

Plik txt nadal jest niedostępny O matko
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz
(14-07-2016, 22:57)Artu napisał(a):
zawaartur napisał(a):To oczywiście nie tajemnica. Nie mam żadnej firmowej drukarki tylko taką prostą "home made" jak na zdjęciach
Na widok przewodowej pajęczyny mogę zareagować tylko tak: [Obrazek: icon_affraid.gif] [Obrazek: icon_mrgreen.gif]
A powracając do tematu... Każda drukarka w układzie "kartezjańskim", czyli na przykład Prusa i2, i3, Mendel90... mają niejako zdefiniowane ułożenie i oznaczenie endstopów:

Zazwyczaj montuje sie po jednej krańcówce na każdą oś, bowiem "pole robocze" a tym samym zakres pracy osi jest "regulowany" programowo.
Ja, i większość użyszkodników drukarek tego typu, ma ustawienia: X-max ; Y-max ; Z-min. Co to daje... a na przykład to, że przy home_all stół wyjeżdża do przodu a ekstruder ustawia się z prawej strony. Tak samo po zakończeniu wydruku.

Odpowiedz
Tym razem piękny cytat [Obrazek: thumbup.gif], ale nic nie Dopisałeś do niego... [Obrazek: hmm.gif]
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz
(14-07-2016, 22:57)Artu napisał(a):

Kabelki uporządkuję jak wszystko już będzie poprawnie działać. Wracając do problemu to jest tak - mam skonfigurowane w pliku Configuration.h tak jak wyżej opisujesz tj. XYZE -min = prawda, -max = fałsz, krańcówki działają i do elektroniki są podłączone poprawnie ale nie wyłączają ruchu żadnej z osi i to jest właśnie problem. Wcześniej wszystko chodziło poprawnie - drukarka gotowa była do pracy zatem mechanika i podłączenia są OK tak sądzę. Cały szkopuł wg. mnie tkwi w konfiguracji oprogramowania lub w samym oprogramowaniu (na dzień dzisiejszy z tym mam problem bo wcześniej nie miałem kontaktu z Arduino). Wszystko siadło po zmianie kierunek ruchu osi Y i bazowania osi Z i ponownym wgraniu Marlina (inna wersja i chyba gorsza). Dołączyłem plik ale gdyby znowu nie był widoczny to pod załączonym linkiem jest dostępny na Dropboxie 
.txt   konf.txt (Rozmiar: 46.63 KB / Pobrań: 3)
https://www.dropbox.com/s/0tohpzltyg5z3og/konf.txt?dl=0
Odpowiedz
Nadal proponuję, abyś skonfigurował drukarkę od początku za pomocą konfiguratora Repetier
Jak coś Masz "namieszane" w Marlinie, to będzie ciężko to "poprawić"... Przynajmniej ja się nie podejmę, bo nie znam Marlina Smutny
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz
Cześć zawaartur Oczko 
Sprawdź czy endstopy masz podłączone do rampsa plusem do dołu. Kolejna kwestia to to, że to jest trochę inny Marlin (nowszy), od tego który mam, więc znowu trochę pozmieniali, ale postaram się pomoc. Pierwsze co rzuca mi się w oczy to to, że ustawienie osi zerowania nie pokrywa się z ustawieniami endstopów, tzn. Zerowanie masz ustawione na Xmin, Ymax, Zmax, ( w tym przypadku cała oś Z będzie ci jechać do góry, a potem do dołu żeby zacząć druk), a ustawienia to nie wiem, bo połowa idzie pod true, a połowa pod false.

Ja bym zrobił to tak:
ustawił osie zerowania na Xmax, Ymax, Zmin (1,1,-1), co spowoduje że wózek będzie jechać w prawo, stół do przodu, a cała oś X zjedzie w dół.

a endstopy tak:

Kod:
// Mechanical endstop with COM to ground and NC to Signal uses "false" here (most common setup).
const bool X_MIN_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MIN_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool X_MAX_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MAX_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
Jak nie będą działać to zamień false na true, a jak będą jechać w przeciwnym kierunku to pozmieniaj tutaj dla danej osi na przeciwną wartość:
Kod:
#define INVERT_X_DIR
#define INVERT_Y_DIR
#define INVERT_Z_DIR
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(15-07-2016, 01:13)feriar napisał(a): Cześć zawaartur Oczko 
Sprawdź czy endstopy masz podłączone do rampsa plusem do dołu. Kolejna kwestia to to, że to jest trochę inny Marlin (nowszy), od tego który mam, więc znowu trochę pozmieniali, ale postaram się pomoc. Pierwsze co rzuca mi się w oczy to to, że ustawienie osi zerowania nie pokrywa się z ustawieniami endstopów, tzn. Zerowanie masz ustawione na Xmin, Ymax, Zmax, ( w tym przypadku cała oś Z będzie ci jechać do góry, a potem do dołu żeby zacząć druk), a ustawienia to nie wiem, bo połowa idzie pod true, a połowa pod false.

Ja bym zrobił to tak:
ustawił osie zerowania na Xmax, Ymax, Zmin (1,1,-1), co spowoduje że wózek będzie jechać w prawo, stół do przodu, a cała oś X zjedzie w dół.

a endstopy tak:

Kod:
// Mechanical endstop with COM to ground and NC to Signal uses "false" here (most common setup).
const bool X_MIN_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MIN_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MIN_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool X_MAX_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Y_MAX_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MAX_ENDSTOP_INVERTING = true; // set to true to invert the logic of the endstop.
const bool Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING = false; // set to true to invert the logic of the endstop.
Jak nie będą działać to zamień false na true, a jak będą jechać w przeciwnym kierunku to pozmieniaj tutaj dla danej osi na przeciwną wartość:
Kod:
#define INVERT_X_DIR
#define INVERT_Y_DIR
#define INVERT_Z_DIR

Witam!
Zmieniłem ustawienia jw. ale nie przyniosło to żadnej zmiany i nadal krańcówki nie wyłączały ruchu silników, a na domiar złego zasugerowałem się "podłączaniem krańcówek  plusem do dołu" i pokusiło mnie odwrócić wtyczkę co skończyło się spaleniem elektroniki. Nie wiem co się spaliło - myślę i mam nadzieję, że tylko Ramps 1.4 ale na kilka dni odkładam konfigurację - czuję się pokonany niestety O matko
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości