Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brak reakcji na USB
Witam mam problem z elektroniką w nowej drukarce, jest to zestaw DIY. Początkowo po złożeniu, zaprogramowaniu, w programie pronterface osie X,Z były ok, nie działały za to grzałki (stół, extruder) dodatkowo os Y przejechała 2 razy a potem stanęła w miejscu. Okazało się że silnik "buczy", nie obraca się, drży i jest zablokowany (na załączonej elektronice). Zamieniłem gniazda i okazało się że silnik był ok, a problem istniał dalej na podmienionym wejściu.Regulacja potencjometru nic nie dała, zamieniłem stepsticki i po tej czynności PC wogóle nie widzi elektroniki Smutny Nie mogę nic wgrać przez Arduino ani czym kolwiek poruszyć, połączyć drukarki z Pronterface Smutny
 -Przy sprawdzaniu nic nie było na LCD cały niebieski i czasami migał,
 -po załączeniu zasilacza załącza się wiatrak,
 -gdy włączałem grzałkę to automatycznie nie mogłem już zrobić nic innego (poruszyć osią itp) do rozłączenia instalaciji i ponownego sprzężenia.
 Zasilacz (od x-box) przy poruszaniu osiami świeci na zielono, ale gdy załączam grzałki to zmienia kolor diody na czerwony.

-ramps 1.4

-oprogr Marlin

-reprap Prusa i3
- Arduino1.6.5 (programowany tym programem) 
-wersja z LCD, SD
-płyta MEGA2560
Tyle wywnioskowałem Duży uśmiech
jakiś pomysł jak to rozwiązać??? z góry dzięki
Odpowiedz
Pierwsza sprawa. Komputer nie widzi Arduino czy sam program nie widzi Arduino ? Co do zasilacza to tutaj ewidentnie jest on skończony. Przy większym obciążeniu on nie daje rady przez co wchodzi w stan erroru. Pogadaj ze sprzedawcą o tym zasilaczu bo jeżeli nie dawno kupiłeś tą drukarkę to powinien Ci ten zasilacz wymienić. Ogólnie co do zasilaczy z xboxa to one się głównie nadają jak nie masz grzanego stołu., wtedy sobie spokojnie chodzą i wszystko jest ok. Jak dochodzi stół do tego ten zasilacz dochodzi praktycznie 100% swojej maksymalnej mocy. Ja bym radził zmienić na zasilacz 250W jak te tu z linka to masz gwarancję, że będzie działać i będzie mieć jeszcze trochę zapasu: http://allegro.pl/listing/listing.php?or...i-1-3-0408

Także na ten moment sprawdź czy komputer wykrywa Arduino Oczko
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(10-04-2016, 19:48)feriar napisał(a): Pierwsza sprawa. Komputer nie widzi Arduino czy sam program nie widzi Arduino ? Co do zasilacza to tutaj ewidentnie jest on skończony. Przy większym obciążeniu on nie daje rady przez co wchodzi w stan erroru. Pogadaj ze sprzedawcą o tym zasilaczu bo jeżeli nie dawno kupiłeś tą drukarkę to powinien Ci ten zasilacz wymienić. Ogólnie co do zasilaczy z xboxa to one się głównie nadają jak nie masz grzanego stołu., wtedy sobie spokojnie chodzą i wszystko jest ok. Jak dochodzi stół do tego ten zasilacz dochodzi praktycznie 100% swojej maksymalnej mocy. Ja bym radził zmienić na zasilacz 250W jak te tu z linka to masz gwarancję, że będzie działać i będzie mieć jeszcze trochę zapasu: http://allegro.pl/listing/listing.php?or...i-1-3-0408

Także na ten moment sprawdź czy komputer wykrywa Arduino Oczko

Ogólnie nic nie wykrywa po sprzężeniu z USB-PC, nie widzi nawet urządzenia typu "unkown device", przy pierwszym wpięciu nie rozpoznawało wogóle sprzętu, zainstalowałem sterowniki i było ok, wgrałem co trzeba, po zamianie stepsticków, (powrotnym przełożeniu) nic nie wykrywa.
Odpowiedz
Próbowałeś może na innym USB podłączać Arduino ? bo może poszło jakieś zwarcie i wywaliło ci bezpiecznik na USB.
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(10-04-2016, 20:02)feriar napisał(a): Próbowałeś może na innym USB podłączać Arduino ? bo może poszło jakieś zwarcie i wywaliło ci bezpiecznik na USB.

Nie próbowałem nawet takiego nie mam ale coś będę myślał w tym kierunku, dzięki za radę Uśmiech dodam, że obecnie lekko świeci się dioda wewnątrz, wcześniej świeciła intensywnie.  
ewentualnie:
-czy można wymienić bezpiecznik w USB??
-czy zamiana stepsticków mogła spowodować zwarcie, uszkodzenie elektroniki???
-na obu płytach są przyciski reset- czy mogę z nich skorzystać i jakoś sobie pomóc???
Odpowiedz
skoro dioda słabiej świeci to gdzieś jest zdecydowanie zwarcie. Odłącz Rampsa od Arduino i teraz spróbuj do komputera podłączyć. O tym bezpieczniku to miałem na myśli, że może w komputerze wywaliło. Co do wymiany stepsticków to mogło to spowodować zwarcie, ale tylko jakbyś na włączonej drukarce postanowił zmienić stepsticki. Sprawdź jeszcze w jakim stanie jest regulator napięcia w Arduino. Ten układ w lewym dolnym rogu arduino nad czarnym gniazdem od zasilania. Czy jest uszkodzony, czy po podłączeniu do USB nagrzewa się. Reset służy tylko do zrestartowania elektroniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(10-04-2016, 20:16)feriar napisał(a): skoro dioda słabiej świeci to gdzieś jest zdecydowanie zwarcie. Odłącz Rampsa od Arduino i teraz spróbuj do komputera podłączyć. O tym bezpieczniku to miałem na myśli, że może w komputerze wywaliło. Co do wymiany stepsticków to mogło to spowodować zwarcie, ale tylko jakbyś na włączonej drukarce postanowił zmienić stepsticki. Sprawdź jeszcze w jakim stanie jest regulator napięcia w Arduino. Ten układ w lewym dolnym rogu arduino nad czarnym gniazdem od zasilania. Czy jest uszkodzony, czy po podłączeniu do USB nagrzewa się. Reset służy tylko do zrestartowania elektroniki

- odłączałem i dalej to samo
-próbowałem podpinać na różnych portach USB i 2 PC 
-wydaje mi się że zmieniałem na wyłaczonej drukarce ale teraz to nie mam już pewności
-nie widać żadnych uszkodzeń mechanicznyc regulatora napięcia
-sprostownie (2 diody świecą intensywnie cały czas "on"i"L" przy czym początkowo dioda "L" miga kilka razy,  dioda "RX"początkowo miga i gaśnie.
-nagrzewanie cały czas sprawdzam
Odpowiedz
Dobra, to podłącz same Arduino do komputera. Wejdź w Arduino IDE i wybierz Narzędzia > wypal bootloader. Zobaczymy czy przejdzie wgranie nowego bootloadera czy nie. Jak wszystko będzie dobrze to na dole będzie napis, że "poprawnie wgrano bootloader" czy coś w tym stylu. Jak coś będzie nie tak to na czerwono wywali.

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(10-04-2016, 20:37)feriar napisał(a): Dobra, to podłącz same Arduino do komputera. Wejdź w Arduino IDE i wybierz Narzędzia > wypal bootloader. Zobaczymy czy przejdzie wgranie nowego bootloadera czy nie. Jak wszystko będzie dobrze to na dole będzie napis, że "poprawnie wgrano bootloader" czy coś w tym stylu. Jak coś będzie nie tak to na czerwono wywali.

feriar
Dobra, to podłącz same Arduino do komputera. Wejdź w Arduino IDE i wybierz Narzędzia > wypal bootloader. Zobaczymy czy przejdzie wgranie nowego bootloadera czy nie. Jak wszystko będzie dobrze to na dole będzie napis, że "poprawnie wgrano bootloader" czy coś w tym stylu. Jak coś będzie nie tak to na czerwono wywali.

Chyba jest jakiś połowiczny sukces Uśmiech ponieważ nieoczekiwanie połączyło Arduino z PC, więc wgrałem Marlina, poniżej opis i logi pracy powiedzcie czy ok bo mam co do tego wątpliwości:
-Włączam Arduino/marlin 1.6.9 Hourly bulid 
-otwieram plik Marlin PDE
-dodaje bibliotekę ZIP "u8glib_arduino_v1.15"
-sprawdzam czy jest odpowiedni port
-klikam strzałkę ------->
log:
Kod:
sketch\Marlin_main.cpp:2110:36: warning: invalid suffix on literal; C++11 requires a space between literal and identifier [-Wliteral-suffix]

LCD_MESSAGEPGM(MACHINE_NAME" "MSG_OFF".");

^

In file included from sketch\dogm_lcd_implementation.h:40:0,

from sketch\ultralcd.cpp:36:

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h: In function 'uint8_t u8g_dev_rrd_st7920_128x64_fn(u8g_t*, u8g_dev_t*, uint8_t, void*)':

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h:40:95: warning: large integer implicitly truncated to unsigned type [-Woverflow]

#define ST7920_WRITE_BYTE(a)     {ST7920_SWSPI_SND_8BIT((a)&0xf0);ST7920_SWSPI_SND_8BIT((a)<<4);u8g_10MicroDelay();}

^

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h:63:9: note: in expansion of macro 'ST7920_WRITE_BYTE'

ST7920_WRITE_BYTE(0x3E);       //extended mode + GDRAM active

^

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h:40:95: warning: large integer implicitly truncated to unsigned type [-Woverflow]

#define ST7920_WRITE_BYTE(a)     {ST7920_SWSPI_SND_8BIT((a)&0xf0);ST7920_SWSPI_SND_8BIT((a)<<4);u8g_10MicroDelay();}

^

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h:67:11: note: in expansion of macro 'ST7920_WRITE_BYTE'

ST7920_WRITE_BYTE(0x80);     //set x = 0

^

^

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h:94:13: note: in expansion of macro 'ST7920_WRITE_BYTE'

ST7920_WRITE_BYTE(0x80);           //x=0

^

^

sketch\ultralcd_st7920_u8glib_rrd.h:99:13: note: in expansion of macro 'ST7920_WRITE_BYTE'

ST7920_WRITE_BYTE(0x80 | 8);       //x=64

^

C:\Users\User\Documents\Arduino\libraries\U8glib\utility\u8g_rot.c:48:1: warning: initialization from incompatible pointer type [enabled by default]

u8g_dev_t u8g_dev_rot = { u8g_dev_rot_dummy_fn, NULL, NULL };

^

C:\Users\User\Documents\Arduino\libraries\U8glib\utility\u8g_rot.c:48:1: warning: (near initialization for 'u8g_dev_rot.dev_fn') [enabled by default]

Szkic używa 121 690 bajtów z (47%) pamięci programu. Maksimum to 253 952 bajtów.
Globalne zmienne używają 4 771 bajtów z (58%) dynamicznej pamięci, pozostawiając 3 421 bajtów dla lokalnych zmiennch. Maksimum to  8 192 bajtów.

PS: za pierwszym razem proces wyglądał podobnie 
Teraz tak: po spięciu ramps + Arduino nie wykrywa urządzenia, nie świecą się żadne diody, po odpięcu 2 stepsticków (a nawet wszystkich) świeci się jedna dioda czerwona na Arduino, nie czyta sprzętu, dodatkowo miga dwa razy zielona dioda na Ramps
na płytce ramps nie widzę żadnych uszkodzeń.
Po rozpięciu Arduino +Ramps, komputer nie widzi urządzenia, restart PC i dopiero czyta Arduino jako USB - SERIAL CH340. Smutny
Odpowiedz
Logi wstawiaj w kodzie, żeby nie było problemu z roczytaniem to raz Oczko

Nie jestem pewien do końca, ale ten log wygląda jakbyś chciał wgrać biblitekę LCD zamiast Marlina. Bilbotekę dodajesz Szkic > Dodaj bibliotekę > Dodaj bibliotekę .ZIP. Sprawdź też czy masz odblokowany ekran w Marlinie. Co do zwarć to na pewno problem robi Ramps. po odpinaj od niego wszystkie kable i stepsticki i wtedy dopiero go podłącz do Ardunio i do USB. W ten sposób dowiemy się czy RAMPs robi zwarcie czy coś innego.

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości