Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drukarka gubi kroki- rozwiązanie problemu
Cześć,
ostatnio pisałem, że mam problem z drukarką Mendel90, ponieważ zaczęła gubić kroki, co wcześniej nie miało miejsca. Sprawa dotyczyła osi Y. Próbowałem wszystkich rzeczy:

• ustawianie prądu stepsticka
  • wymiana stepsticka
  • wymiana silnika

i nic. Postanowiłem wymienić pasek, bo pomyślałem, że już drukarka trochę przerobiła i mógł się zetrzeć trochę, a czasem przy silniku leżały takie "ciemne opiłki" więc wziąłem się za demontaż. Po zdemontowaniu paska było jasne, że to jego wina, bo w miejscach granicznych stołu pasek był lekko wyszczerbiony i podczas posuwu osi przyspieszenie/prędkość mogła być za duża i zrywało.

Wymieniłem pasek na nowiutki GT2 i drukuję już parę godzin bez problemu. Myślę, że to było problem. Jeżeli się okaże, że problem powróci to spróbuję zmniejszyć przyspieszenie dla tej osi.
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(17-01-2016, 20:27)feriar napisał(a): Cześć,
ostatnio pisałem, że mam problem z drukarką Mendel90, ponieważ zaczęła gubić kroki, co wcześniej nie miało miejsca. Sprawa dotyczyła osi Y. Próbowałem wszystkich rzeczy:

• ustawianie prądu stepsticka
  • wymiana stepsticka
  • wymiana silnika

i nic. Postanowiłem wymienić pasek, bo pomyślałem, że już drukarka trochę przerobiła i mógł się zetrzeć trochę, a czasem przy silniku leżały takie "ciemne opiłki" więc wziąłem się za demontaż. Po zdemontowaniu paska było jasne, że to jego wina, bo w miejscach granicznych stołu pasek był lekko wyszczerbiony i podczas posuwu osi przyspieszenie/prędkość mogła być za duża i zrywało.

Wymieniłem pasek na nowiutki GT2 i drukuję już parę godzin bez problemu. Myślę, że to było problem. Jeżeli się okaże, że problem powróci to spróbuję zmniejszyć przyspieszenie dla tej osi.

Mam ten sam problem i nie pierwszy raz go już miałem. Wcześniej wystarczyło zmniejszenie przyśpieszenia, ale teraz to nie wiem co jest przyczyną. Wstawiłem mocniejszy silnik do napędu stołu, ponieważ też ciężar stołu wzrósł. Ale drukowała na starym silniku też bardzo dobrze. Zwiększyłem napięcie silnika lecz to też nie pomogło. Sprawdziłem więc pasek, wydawał mi się troszkę luźny, więc go napiąłem i to bardzo. Ale po napięciu paska jakość druku była katastrofalna, co warstwę wszystko się przestawiało. Wcześniej to tylko dwa razy na całym wydruku przesunięcie. A teraz co warstwę, nawet wydruku nie da się rozpoznać a jedynie jedna wielka sieczka powstaje. Robię właśnie jeszcze jeden test ale brak mi pomysłów jak to naprawić. Pasek ma już jakiś tam przebieg i też coś mi się kruszyło, ale nie widziałem aby to były ząbki a jedynie krawędzie. Przypatrywałem się zębatce oraz paskowi i przylega bardzo dobrze, nie widać na nim przeskoków. Ale wyraźnie coś się dzieje gdy głowica podnosi się i stół gwałtownie ma się przemieścić, w tedy jakby gubiła kroki, lecz pasek przylega elegancko do zębatki. Może to między zębatką a osią silnika przesuwa mi się zębatka. Na tych silnikach nie ma płaskich powierzchni jak na 17 Nema. Są całe okrągłe, więc może tam następuje lekkie przesunięcie podczas gwałtownego przyśpieszenia. To by tłumaczyło, dlaczego podczas naciągnięcia paska, wzrostowi oporu zębatki doszło by to ślizgów na wale. Zaraz go zdemontuje i może wyszlifuje gładkie powierzchnie na osi aby nie było możliwości przesunięć. Z resztą zobaczę czy są jakieś rysy na wale. Oby to było to :|
Odpowiedz
Aby zębatka się nie "kręciła" na wale silnika, to najlepiej zrobić na nim takie "nacięcie":

Załączone pliki
.jpg   NEMA-17-gearmotor_2_crop.jpg (Rozmiar: 6.54 KB / Pobrań: 59)
Pozdrawiam, Artur
Odpowiedz
zapomniałem swojego posta aktualizować. wymiana paska tez nie pomogła. winowajcą była zębatka. jak ściągnąłem pasek i wysłałem na oś ruch 200mm to zobaczylem że zębatka ma bicie. Tak miała bicie, a oś silnika jest prosta. Po wymianie zębatki problem znikł. wyszlifowanie powierzchni nie zaszkodzi Uśmiech

Wysłane z mojego m2 note przy użyciu Tapatalka
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(05-06-2016, 12:23)feriar napisał(a): zapomniałem swojego posta aktualizować. wymiana paska tez nie pomogła. winowajcą była zębatka. jak ściągnąłem pasek i wysłałem na oś ruch 200mm to zobaczylem że zębatka ma bicie. Tak miała bicie, a oś silnika jest prosta. Po wymianie zębatki problem znikł. wyszlifowanie powierzchni nie zaszkodzi Uśmiech

Wysłane z mojego m2 note przy użyciu Tapatalka

Zeszlifowałem troszkę wałek kamieniem, skręciłem i włączyłem drukarkę. Druk zdecydowanie się poprawił drukuje prawie dobrze, lecz znowu zauważyłem przeskok na wydruku. Silnik wydaje się pracować bardzo dobrze a mimo to przeskoki dalej występują :|drukuje kilka milimetrów w górę, po czym następuje przeskok tak około 1 mm drukuje normalnie przez jakiś czas i znowu przeskok o około 1 mm. Napęd wydaje mi się mechanicznie sprawny, nic nie słychać. Może napięcie jest za niskie na stepstickach ? Centralnie wychodzi mi schodkowy wydruk :|. Ustawiłem wcześniej napięcie na stepsticku 6.1 V jest to silnik 0,65 Nm. Tylko nie wiem jakie konkretnie ma być napięcie nie mam parametrów z napięcia. Na stronie zalecali napięcie 5 - 6 V, to troszkę duży rozrzut.

PS: znalazłem ten silnik w sieci co napędza mój stół http://electropark.pl/silniki-krokowe/11...-1206.html
Odpowiedz
Ojejku :o jaki ty masz stepstick ? Z tego co zrozumiał to ustawiłeś napięcie na stepsticku takie jakie ma silnik ?

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(05-06-2016, 14:19)feriar napisał(a): Ojejku :o jaki ty masz stepstick ? Z tego co zrozumiał to ustawiłeś napięcie na stepsticku takie jakie ma silnik ?

No na stepsticku tylko, z napięciem to było tak, że na stronie zalecali 5 - 6 V a na forum gdzie czytałem iż 8 V dla tego silnika.

PS: Dodam iż ten sam silnik napędza mi ekstruder gdzie nie zmieniałem napięcia po wymianie starego silnika i chodzi na 0,48 tam wyżej też zero powinno być przy napięciu ale zapomniałem chodzi o Vref
Odpowiedz
napisz jaki masz stepstick, bo może masz źle napięcie ustawione

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Zakładam, że Pololu (RS=0,05), bo tak miałem ustawione seryjnie przy standardowych silnika 17 Nema 0,48V. Przynajmniej pozostałe siniki pracowały zawsze sprawnie przy wyliczeniu dla tych parametrów.
Odpowiedz
ale które Pololu ? Duży uśmiech bo masz A4988 (mały kwadratowy układ) i DRV8825 (prostokątny, długi prawie na całą płytkę)

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości