Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stacja lutownicza ArduSolder
Witam o LCD się nie martwię jest zabezpieczone i w dobrej odległości. Zamontowany przemysłowy zasilacz impulsowy 2,5A jest przystosowany do wysokich temperatur oraz ma zabezpieczenie termiczne przed przegrzaniem. Jedynie temperatura pojawia się gdy jest na biegu jałowym ;-) czyli stacja wyłączona. W pracy podtrzymania temperatury na kolbie nie ma tego problemu. Pobór prądu podczas nagrzewania kolby to około 1,5A. Praktycznie wszystkie elementy pochodzą z złomu - zakupione tylko kolba i układ do termopary (koszt projektu 60zł + roboczogodziny). Jeżeli ktoś lubi zabawę z elektroniką to polecam.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Pytanie 
Witam

Użytkuję tą stację od jakiegoś czasu i jest po prostu rewelacja. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko jednej funkcjonalności.
Zdarzyło mi się kilka razy zapomnieć wyłączyć urządzenia czego efektem było kilkunasto godzinne bezcelowe grzanie co oczywiście skraca żywotność grota i samej kolby (pomijam inne niebezpieczeństwa). Myślę że dorabianie czujnika odłożonej kolby nie ma większego sensu i najprostszym rozwiązaniem problemu było by automatyczne wyłączenie grzania po upływie czasu na przykład po 2 godzinach.
Co o tym sądzicie a przede wszystkim co o tym myśli Sławek ?
Odpowiedz
nie byłoby to złe, ale dla mnie ciekawszy byłby pomysł żeby jakiś reed switch dodać, albo coś innego o podobnym działaniu Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Zdjęcie 
cześć,
mam pytanie co do schematu, w jaki sposób podłączyć włącznik kolby?
I co to jest to urządzenie na schemacie podpięte bezpośrednio do LCD? Mógłbym prosić o parametry do zakupu?
SUPER PROJEKT Uśmiech
Odpowiedz
Wyłącznik kolby najprościej jest podłączyć w szereg z bramką Mosfeta, ale lepszym rozwiązaniem będzie podłączyć go do jakiegoś wolnego pinu arduino i dokonać odpowiednich zmian w programie. Można to zrobić tak, że po włączeniu stacji kolba zostanie nagrzana do nastawionej temperatury, a po pewnym czasie, jeżeli będzie nadal w podstawce' temperatura zostanie powoli obniżana. Można zrobić też tak, że po odłożeniu kolby temperatura zostanie obniżona do np. 150 stopni, a jeżeli kolba nie zostanie podniesiona przez dłuższy czas to stacja się wyłączy.
Do lcd podłączony jest interface I2C-LCD. W arduino zostało wiele wolnych pinów, więc można z niego zrezygnować i podłączyć wyświetlacz bezpośrednio do arduino.
Odpowiedz
(11-02-2018, 20:21)tom5555 napisał(a): Wyłącznik kolby najprościej jest podłączyć w szereg z bramką Mosfeta, ale lepszym rozwiązaniem będzie podłączyć go do jakiegoś wolnego pinu arduino i dokonać odpowiednich zmian w programie. Można to zrobić tak, że po włączeniu stacji kolba zostanie nagrzana do nastawionej temperatury, a po pewnym czasie, jeżeli będzie nadal w podstawce' temperatura zostanie powoli obniżana. Można zrobić też tak, że po odłożeniu kolby temperatura zostanie obniżona do np. 150 stopni, a jeżeli kolba nie zostanie podniesiona przez dłuższy czas to stacja się wyłączy.
Do lcd podłączony jest interface I2C-LCD. W arduino zostało wiele wolnych pinów, więc można z niego zrezygnować i podłączyć wyświetlacz bezpośrednio do arduino.

Bardzo dziękuję za pomoc Uśmiech
podłącze chyba normalnie w szereg z bramką  Nieśmiały
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości