Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kurs Arduino #14 problem
Smutek 
Cześć wszystkim
Jestem ogólnie nowy na forum i zacząłem kurs Arduino na stronce ale utknąłem przy 14 lekcji. A dokładnie przy układzie z guzikiem. Układ wykonałem co prawda na Arduino Uno (odbiornik) i Arduino nano (nadajnik) ale programy wgrały się bez problemowo co nie zmienia faktu że układ nie działa. Po pierwsze w odbiorniku, dioda świeci się nie zależnie od tego czy nadajnik jest włączony czy nie. Zaczyna świecić od razu po wgraniu programu. Myślałem że coś źle podłączyłem ale sprawdzałem wszystko już kilka razy. Oba Arduino zasilam z kabla USB. Czy ktoś ma jakiś pomysł co jest nie tak? 
Nie bardzo wiem co podać jeszcze z specyfikacji mojego sprzętu więc jak coś możecie pytać.
Mam nadzieje że to jakaś pierdółka której nie zauważyłem  Niezdecydowany
Dziękuję z góry odpowiedzi  Duży uśmiech
Odpowiedz
Może w tym filmiku znajdziesz rozwiązanie: https://www.youtube.com/watch?v=gArcexFGb3o
Odpowiedz
Prawdopodobnie mam uszkodzony jeden z modułów radiowych. Wykonałem test pingpair ale w monitorze portu szeregowego wyskakują mi różne znaczki/krzaczki. Czy to znak że moduły rzeczywiście są uszkodzone czy może być jakaś inne przyczyna? Np to że używam Arduino Uno i nano?

Zamówiłem już nowe nrf więc na dniach sprawdzę czy moja teoria jest dobra Duży uśmiech
Odpowiedz
(20-12-2017, 14:21)Aratron napisał(a): Prawdopodobnie mam uszkodzony jeden z modułów radiowych. Wykonałem test pingpair ale w monitorze portu szeregowego wyskakują mi różne znaczki/krzaczki. Czy to znak że moduły rzeczywiście są uszkodzone czy może być jakaś inne przyczyna? Np to że używam Arduino Uno i nano?

Zamówiłem już nowe nrf więc na dniach sprawdzę czy moja teoria jest dobra Duży uśmiech
cześć,
i jak tam, doszły nrfy?

Wysłane z mojego m2 note przy użyciu Tapatalka
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(29-12-2017, 18:37)feriar napisał(a):
(20-12-2017, 14:21)Aratron napisał(a): Prawdopodobnie mam uszkodzony jeden z modułów radiowych. Wykonałem test pingpair ale w monitorze portu szeregowego wyskakują mi różne znaczki/krzaczki. Czy to znak że moduły rzeczywiście są uszkodzone czy może być jakaś inne przyczyna? Np to że używam Arduino Uno i nano?

cześć,
i jak tam,  doszły nrfy?

Hej
Nowe nrf'y doszły jednak nadal jest problem z komunikacją... Dodałem dwa kondensatory na zasilaniu modułów nrf po 10uF każdy bo moduły mają podobno problemy z zakłóceniami. Jednak również to nie pomogło. W testach pingpair dalej massage failed / no response. Czy ktoś ma pomysł co może być nie tak? Mój jedyny pomysł to taki że Arudino Uno i Arduino nano mają problem z wzajemną komunikacją przez moduły nrf. 
Bardzo liczę na jakąkolwiek pomoc  Huh

Pozdro
Odpowiedz
(02-01-2018, 22:02)Aratron napisał(a):
(29-12-2017, 18:37)feriar napisał(a):

cześć,
i jak tam,  doszły nrfy?

Hej
Nowe nrf'y doszły jednak nadal jest problem z komunikacją... Dodałem dwa kondensatory na zasilaniu modułów nrf po 10uF każdy bo moduły mają podobno problemy z zakłóceniami. Jednak również to nie pomogło. W testach pingpair dalej massage failed / no response. Czy ktoś ma pomysł co może być nie tak? Mój jedyny pomysł to taki że Arudino Uno i Arduino nano mają problem z wzajemną komunikacją przez moduły nrf. 
Bardzo liczę na jakąkolwiek pomoc  Huh

Pozdro

Podeślij kody nadajnika i odbiornika, bo to wróżenie z fusów. Zdjęcia poskładanych układów mile widziane
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź feriar! Jutro jak tylko znajdę czas wrzucę kody i schematy podłączenia. Na razie możliwe że zlokalizowałem źródło problemy. W testach pingpair Arduino Uno pobiera dane o specyfikacji modułu Nrf24l01 a w konsoli Arduino nano wyskakują same zera.. Jutro porobię jeszcze testy. Jestem ciekaw czy to wina Arduino nano.
Odpowiedz
Trochę się wyjaśniło. Podłączyłem moduły nrf przez dwa Arduino Uno i komunikują się ze sobą bez problemu. Stwierdziłem więc że nie są w stanie dogadać się między Arduino nano i Uno. Jednak dwa Arduino nano również się nie komunikują. Czy macie pomysł co może być problemem? Zakupiłem całkiem pokaźną ilość nano a chciałbym je wykorzystać w komunikacji.

Pozdrawiam Uśmiech
Odpowiedz
(03-01-2018, 20:50)Aratron napisał(a): Trochę się wyjaśniło. Podłączyłem moduły nrf przez dwa Arduino Uno i komunikują się ze sobą bez problemu. Stwierdziłem więc że nie są w stanie dogadać się między Arduino nano i Uno. Jednak dwa Arduino nano również się nie komunikują. Czy macie pomysł co może być problemem? Zakupiłem całkiem pokaźną ilość nano a chciałbym je wykorzystać w komunikacji.

Pozdrawiam Uśmiech

Ja bym sprawdził czy w ich konfiguracji, tzn. napięcie i częstotliwość wynosi odpowiednio 5V i 16MHz. Bo może być tak, że w wyborze procesora jest przestawiony na 3,3V i 8MHz co może powodować problemy ze stabilnością układu.

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(04-01-2018, 01:32)feriar napisał(a):
(03-01-2018, 20:50)Aratron napisał(a): Trochę się wyjaśniło. Podłączyłem moduły nrf przez dwa Arduino Uno i komunikują się ze sobą bez problemu. Stwierdziłem więc że nie są w stanie dogadać się między Arduino nano i Uno. Jednak dwa Arduino nano również się nie komunikują. Czy macie pomysł co może być problemem? Zakupiłem całkiem pokaźną ilość nano a chciałbym je wykorzystać w komunikacji.

Pozdrawiam Uśmiech

Ja bym sprawdził czy w ich konfiguracji, tzn. napięcie i częstotliwość wynosi odpowiednio 5V i 16MHz. Bo może być tak, że w wyborze procesora jest przestawiony na 3,3V i 8MHz co może powodować problemy ze stabilnością układu.

A gdzie można to sprawdzić/zmienić? Bo narzędziach w zakładce z procesorami nie ma nic podane.  Huh
Odpowiedz