Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obroża dla suni.
(14-12-2017, 18:45)Ronin napisał(a):
(14-12-2017, 02:17)tom5555 napisał(a): OK. Tylko jak prąd ma płynąć z masy do masy? LEd nie zaświeci, bo nie ma doprowadzonego plusa zasilania.

A jak świeci na Arduino?  Plus jest z digital PWM. A tu nie wystarczy plus do pin 20? Schemat do sprawdzenia i poprawienia bo nie wiem wartości kondensatorów. Rezystory obliczyłem ale czy prawidłowo? Dwa na dwie led danego koloru.Propozycja zasilania aby nie było ustrojstwo za duże. Mały piesek - szyja 25-30 cm. Mikroprocesor mam attiny2313 ale nie musi być ten. Przydało by się zrobić energooszczędne.

No to jak popłynie zasilanie do diody LED? Po co dajesz tranzystory, skoro prąd ma płynąć z pinu procesora? Czy używanie Google do znalezienia schematu sterowania diodą LED przez tranzystor jest zbyt trudne?
Drugim błędem jest zastosowanie stabilizatora 78L05. Mogę Ci to wybaczyć, bo to trochę wyższy poziom wtajemniczenia, wymagający znajomości kart katalogowych. Po pierwsze stabilizator ten wymaga zasilania co najmniej o 2V większego, czyli przynajmniej 7V. Przy 6V nie będzie on prawidłowo działał. Po drugie stabilizator zużywa dla siebie do 5mA prądu, co przy zasilaniu z małych baterii pastylkowych jest marnowaniem energii. Z tego względu jeżeli kiedykolwiek będziesz stosował stabilizator w układzie zasilanym z baterii, wyłącznik zasilania daje się zaraz za baterią, koniecznie przed stabilizatorem.
Do zasilania użył bym akumulatorka litowego, a sam procesor zmienił na Attiny13. Do starowania 5 grup diod LED w zupełności wystarczy, a pracuje przy o wiele niższych napięciach niż AT90S2313. Jeżeli zostajesz przy większym procesorze, to bez problemu powinien on pracować przy napięciu 6V. Dodatkowo w szereg z zasilaniem można włączyć diodę prostowniczą, która obniży napięcie o 0,6V.
[Obrazek: 687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f4a...562e6a7067]
[Obrazek: z1.png]
Odpowiedz
(14-12-2017, 21:57)feriar napisał(a):
(14-12-2017, 18:45)Ronin napisał(a):
(14-12-2017, 02:17)tom5555 napisał(a): OK. Tylko jak prąd ma płynąć z masy do masy? LEd nie zaświeci, bo nie ma doprowadzonego plusa zasilania.

A jak świeci na Arduino?  Plus jest z digital PWM. A tu nie wystarczy plus do pin 20? Schemat do sprawdzenia i poprawienia bo nie wiem wartości kondensatorów. Rezystory obliczyłem ale czy prawidłowo? Dwa na dwie led danego koloru.Propozycja zasilania aby nie było ustrojstwo za duże. Mały piesek - szyja 25-30 cm. Mikroprocesor mam attiny2313 ale nie musi być ten. Przydało by się zrobić energooszczędne.

Cześć,
poprawiłem twój schemat. Nie zrozum mnie źle, ale musisz się nauczyć podstaw eagle i przy okazji rysowania schematu. Co prawda z drugim nie było aż tak źle, ale warto by zerknąć jak rysować przejrzyste schematy. Wartości rezystorom nie można było dać, bo wybrałeś je z paczki dummy. Zerknij na serię poradników o eaglu: http://feriar-lab.pl/kurs-eagle/ Uśmiech
W załączniku przesyłam też opis funkcji eagla Oczko
Co do zasilania to myślę, że może ono nie podołać. Dobór stabilizatora jest dosyć kiepski, bo ma duży voltage drop, więc nie byłby w stanie dobrze spełniać swojej roli. Lepiej spisał by się stabilizator LDO z serii 1117-5.0   Tutaj posiadam też serię poradników o dobieraniu stabilizatora: http://feriar-lab.pl/kurs-zasilania/ 
Same baterie też mogą być słabe, a przynajmniej na długo nie starczą. Ja bym na twoim miejscu zastanowił się czy nie dać ogniwa li-pol z układem, który ustala napięcia na 5V, pilnuje czy nie ogniwo nie zejdzie poniżej 2,5V no i przy okazji można by ładować z usb Uśmiech Szukaj takiego układu pod nazwą TP4056, najważniejsze, żeby wyglądał jak ten ze zdjęcia poniżej, bo ma zabezpieczenie przed rozładowaniem ogniwa. Myślę, że takie ogniwo 3,7V 200mAh byłoby wystarczające Uśmiech

[Obrazek: 5PCS-Micro-USB-5V-1A-18650-TP4056-Lithiu...ection.jpg]

Pierwszy raz go używałem i w dodatku po angielsku.  Nie znalazłem spolszczenia do 7.6.0. Jest jakiś dobry emulator po polsku na którym można by przetestować schemat?
Jak nie chcesz odpowiedzieć to nie pisz !!!
Odpowiedz
Raczej nie znam, ale pytaj śmiało jak czegoś nie wiesz, to zanim się złoży obroże, to wyeliminujemy 99% błędów Duży uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(15-12-2017, 17:50)feriar napisał(a): Raczej nie znam, ale pytaj śmiało jak czegoś nie wiesz, to zanim się złoży obroże, to wyeliminujemy 99% błędów Duży uśmiech

Myślę czy ten pakiet nada się do zasilania. Pakiet Li-Pol Dualsky 800mAh 25C 2S 7.4V ECO-S Kosztuje 24,90. Ten jest za 19 Pakiet Li-Pol Dualsky 150mAh 30C 2S 7,4V ECO-S. Tylko na nowo zasilacz do zaprojektowania. Mam też w domu gdzieś ze starej golarki akumulator ale tam jest jak pamiętam 3,7 V. Zależy mi żeby nie wyszło za duże bo piesek mały do kolan.

Odpowiedz
Ja bym kupił prędzej takie akumulator: https://botland.com.pl/akumulatory-li-po...results=69 bo do tego co podałeś to potrzebujesz jeszcze balancer do ładowania
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Decydując się na akumulator dobrze by było najpierw znać pomór mocy układu oraz wymiary obudowy. Oprócz tego trzeba zastanowić się jak często chcemy / możemy ten akumulator ładować. Przy dziesięciu diodach LED i prądzie 10mA na diodę pobór prądu można przyjąć do 100 - 120mA (zależnie czy wszystkie diody będą załączone równocześnie, czy nie). Jeżeli spacer z psem nie trwa dłużej niż godzinę, i jeżeli ładowanie w przerwie między spacerami to nie problem, to wystarczy akumulator 150mAh. https://botland.com.pl/akumulatory-li-po...s-37v.html Wraz ze wzrostem pojemności i wymiarów akumulatora wzrasta też jego waga. Obroża przecież nie powinna przeszkadzać i utrudniać bieganie psu.
Odpowiedz
(15-12-2017, 22:46)tom5555 napisał(a): Decydując się na akumulator dobrze by było najpierw znać pomór mocy układu oraz wymiary obudowy. Oprócz tego trzeba zastanowić się jak często chcemy / możemy ten akumulator ładować. Przy dziesięciu diodach LED i prądzie 10mA na diodę pobór prądu można przyjąć do 100 - 120mA (zależnie czy wszystkie diody będą załączone równocześnie, czy nie). Jeżeli spacer z psem nie trwa dłużej niż godzinę, i jeżeli ładowanie w przerwie między spacerami to nie problem, to wystarczy akumulator 150mAh. https://botland.com.pl/akumulatory-li-po...s-37v.html Wraz ze wzrostem pojemności i wymiarów akumulatora wzrasta też jego waga. Obroża przecież nie powinna przeszkadzać i utrudniać bieganie psu.

Właśnie obroża ma nie przeszkadzać więc waga ważna. A trochę tego jest - diody (chyba dam 3 mm), tranzystory, rezystory i układ zasilający.Teraz jesienią i zimą  to zależy od temperatury - 10 - 20 minut. Latem godzina.  Szukam programu do emulacji - na razie znalazłem Fritzing. Nie ma tam wszystkiego np. Attiny2313. Na takim programie szło by przetestować. Dobrze by było jak by szło schemat z Eagle wrzucić.
Odpowiedz
Ten akumulator co Tom wrzucił to będzie git. Chodzi ogólnie o to, jak sam piszesz, żeby nie było za ciężkie. Jak piesek jest do kolan to ten zestaw nie będzie ciężki, myślę nawet, że sama obudowa może być cięższa od tego. Sam ten układ co podesłałem to też nie jest jakiś bardzo ciężki. Jak chodzi o emulowanie Arduino (w domyśle programu) to nie ma różnicy pomiędzy zwykłym Arduino, a ATTiny2313, bo program piszesz tak samo. Ze schematem się nie bój, jak będziesz gotowy do składania, to podeślij wersję finalną to się sprawdzi Uśmiech

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości