Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z niebieskim LCD 1602A v2.0.
Ja napisałem mam problem z wyświetlaczem jak w tytule. Próbowałem kilka programów na żadnym nie pokazał się tekst ani kostki. Tylko na jednym załączało mi podświetlenie i wyłączało programowo. Na pozostałych tylko się zaświecał. Wyświetlacz podłączony do I2C. Zielony działa dobrze. Wyświetla tekst i kostki. Zepsuty?
Jak nie chcesz odpowiedzieć to nie pisz !!!
Odpowiedz
Cześć,
sprawdź sam wyświetlacz w normalnym podłączeniu poza I2C. Jak nie będzie działać to odpowiedź jest oczywista. Sprawdzasz na tym samym konwerterze ?
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(18-11-2017, 22:25)feriar napisał(a): Cześć,
sprawdź sam wyświetlacz w normalnym podłączeniu poza I2C. Jak nie będzie działać to odpowiedź jest oczywista. Sprawdzasz na tym samym konwerterze ?

Tak i zielony działa dobrze. I2C Scaner odczytuje adres 0x3F i taki wprowadzałem w program. Poszukałem schematu jak podłączyć  sam LCD. Widzę że potrzebny jest potencjometr. Niestety nie mam. Muszę kupić w poniedziałek.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
(18-11-2017, 22:51)Ronin napisał(a):

Tak i zielony działa dobrze. I2C Scaner odczytuje adres 0x3F i taki wprowadzałem w program. Poszukałem schematu jak podłączyć  sam LCD. Widzę że potrzebny jest potencjometr. Niestety nie mam. Muszę kupić w poniedziałek.

Potencjometr możesz zastąpić np. rezystorem 4,7k Ohm podłączając go do pinu od kontrastu i np. do vcc albo gnd.
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(19-11-2017, 16:47)feriar napisał(a):

Potencjometr możesz zastąpić np. rezystorem 4,7k Ohm podłączając go do pinu od kontrastu i np. do vcc albo gnd.

Można zastąpić tylko trzeba go mieć. Mam tylko 330 ohm i jakieś kondensatory. Wymieniałem w zasilaczu spalone i kupiłem podwójnie. Jutro pojadę do Bytomia to kupię. Kupił bym też coś do Arduino ale musiał bym jechać do Katowic. Np.  moduł rtc i wyświetlacz 7 seg. Mógł bym zegar zrobić.
Odpowiedz
(19-11-2017, 19:47)Ronin napisał(a):
(19-11-2017, 16:47)feriar napisał(a):

Można zastąpić tylko trzeba go mieć. Mam tylko 330 ohm i jakieś kondensatory. Wymieniałem w zasilaczu spalone i kupiłem podwójnie. Jutro pojadę do Bytomia to kupię. Kupił bym też coś do Arduino ale musiał bym jechać do Katowic. Np.  moduł rtc i wyświetlacz 7 seg. Mógł bym zegar zrobić.
Niestety pustki w sklepie. Kupiłem tylko 10 LED Red, Led Green , 10 Led Orange i 10 przycisków. Nawet przewodów nie mieli. Tam maksymalnie do LCD  ma być do kontrastu potencjometr 10 k ohm?
Odpowiedz
jak dasz większy potencjometr to nic nie powinno się stać, tylko wtedy musisz go tak ustawić, żeby nie przekroczyć najlepiej 10kohm. Albo ustawiasz go organoleptycznie- jak kontrast będzie ok to zostawiasz.

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(22-11-2017, 20:47)feriar napisał(a): jak dasz większy potencjometr to nic nie powinno się stać, tylko wtedy musisz go tak ustawić, żeby nie przekroczyć najlepiej 10kohm. Albo ustawiasz go organoleptycznie- jak kontrast będzie ok to zostawiasz.

Kupiłem potencjometr. Podłączyłem według schematu i pokazuje kreski na drugiej połowie wyświetlacza na obuch liniach. Co jest?
Odpowiedz
Może wrzucić jakieś zdjęcie tego ekranu oraz jak to jest połączone ?

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
(23-11-2017, 21:11)feriar napisał(a): Może wrzucić jakieś zdjęcie tego ekranu oraz jak to jest połączone ?
Co do zdjęcia to nie mam czym zrobić.  Druga połowa ekranu- obie linie nie pokazuje kostek tylko fragmenty. 

Kod:
                                            /*
 LiquidCrystal Library - Hello World

Demonstrates the use a 16x2 LCD display.  The LiquidCrystal
library works with all LCD displays that are compatible with the
Hitachi HD44780 driver. There are many of them out there, and you
can usually tell them by the 16-pin interface.

This sketch prints "Hello World!" to the LCD
and shows the time.

The circuit:
* LCD RS pin to digital pin 12
* LCD Enable pin to digital pin 11
* LCD D4 pin to digital pin 5
* LCD D5 pin to digital pin 4
* LCD D6 pin to digital pin 3
* LCD D7 pin to digital pin 2
* LCD R/W pin to ground
* LCD VSS pin to ground
* LCD VCC pin to 5V
* 10K resistor:
* ends to +5V and ground
* wiper to LCD VO pin (pin 3)

Library originally added 18 Apr 2008
by David A. Mellis
library modified 5 Jul 2009
by Limor Fried (http://www.ladyada.net)
example added 9 Jul 2009
by Tom Igoe
modified 22 Nov 2010
by Tom Igoe
modified 7 Nov 2016
by Arturo Guadalupi

This example code is in the public domain.

http://www.arduino.cc/en/Tutorial/LiquidCrystalHelloWorld

*/

// include the library code:
#include <LiquidCrystal.h>

// initialize the library by associating any needed LCD interface pin
// with the arduino pin number it is connected to
const int rs = 12, en = 11, d4 = 5, d5 = 4, d6 = 3, d7 = 2;
LiquidCrystal lcd(rs, en, d4, d5, d6, d7);

void setup() {
 // set up the LCD's number of columns and rows:
 lcd.begin(16, 2);
 // Print a message to the LCD.
 lcd.print("hello, world!");
}

void loop() {
 // set the cursor to column 0, line 1
 // (note: line 1 is the second row, since counting begins with 0):
 lcd.setCursor(0, 1);
 // print the number of seconds since reset:
 lcd.print(millis() / 1000);
}

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości