Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprawdzenie schematu i płytki - miernik na ATMega8
Witam

Właśnie ukończyłem projekt płytki miernika do zasilacza, łatwo nie było Uśmiech

Czy mógłbym prosić o sprawdzenie, czy wszystko jest dobrze? W schemacie myślę, że wszystko jest OK, ewentualnie jakieś poprawki wprowadzić.

Płytka jest jednostronna, a czerwone ścieżki to zworki. Jak tylko mogłem, to dałem elementy SMD, zamiast przewlekanych, dzięki czemu wszystko się zmieściło na ciut większej płytce od wyświetlacza.

Pady SW są do przycisku, który będzie na osobnej płytce. Złącze TEMP jest do podłączenia cyfrowego czujnika temperatury.

Mogę sam poprawić błędy, więc sama informacja gdzie trzeba coś zmienić mi wystarczy Uśmiech

.rar   Miernik beta version.rar (Rozmiar: 308.5 KB / Pobrań: 3)
Graphic Designer / Modelarz RC / Elektronik
Dawniej: programowanie PAWN i MyBB
Odpowiedz
Powiem tak. Bardzo ładnie zaprojektowane, ale od siebie bym dodał
*rezystor sprzęgający pomiędzy bramkę i źródło mosfeta
*rezystor pull-up do linii reset, żeby uC sam się nie restartował
*zakładam, że do PD6, będzie podpięty przycisk, jeżeli tak to dodaj też pull-up resistor Oczko

co do płytki to nie mam większych przeciwwskazań, ale moim zdaniem lekko przekombinowane z tymi zworkami, żeby jak najwięcej masy rozlać Uśmiech nie jest to złe rozwiązanie (wręcz bardziej profesjonalne), ale jak na domową produkcję to jest ekstra roboty z robieniem nawierceń na zworki.
Co do projektu to ja bym zmienił źródło napięcia referencyjnego na coś mniejszego np. 2,5V (układ MCP1525) da Ci to większą rozdzielczość (czyt. dokładność) pomiaru Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
A jaka wartość rezystora dla tranzystora? 4K7 może być, bo takich mi akurat zostanie 9 sztuk.
Co do pinu Reset, to tu właśnie nie wiedziałem czy dawać rezystor. Będzie ten pin wykorzystany do programowania, dzięki czemu będę mógł wprowadzić zmiany w programie. Jakbyś mógł mi napisać, czy narysować jak mam podłączyć rezystor w takim przypadku. Wartość rezystor wiem jaką użyć, 4,7K - 10K .
I tak samo z rezystorem do przycisku, wartość 4K7 może być? Oraz bez różnicy, czy dam go przy pinie uC, czy pomiędzy przycisk - zasilanie

A zworek niestety mniej nie udało się dać i nie są one po to żeby większe pole masy było, tylko nie miałem jak poprowadzić już ścieżek. Zapewne dałoby radę ułożyć elementy dużo lepiej, ale ja na tyle jeszcze nie jestem dobry Uśmiech
Kilka otworów więcej nie zaszkodzi Uśmiech A nawet jeśli to tylko kilka minut więcej wiercenia Uśmiech

Co do napięcia referencyjnego, to tu się mylisz. Zmiana na 2,5V owszem da mi 2,5mV na 1 (przy 10 bit), ale właśnie liczyłem to kilka razy to rozdzielczość będzie taka sama, ponieważ wartości rezystorów w dzielniku dostosowałem tak, żeby 24V było równe 4V (ciut mniejsze), czyli w tym przypadku będzie to 4V. Tak samo przy wzmacniaczu, wzmocnienie jest x20, więc przy 2A będzie to 4V.
Odpowiedz
rezystor do tranzystora dałbym 30k lekko (można dać nawet 47k ), do resetu 10k podciągnięty do zasilania (pull-up podciągnięcie do zasilania ; pull-down podciągnięcie do masy), do przycisku starczy nawet 470 ohm i podłączenie takie samo jak resetu. Co do napięcia referencyjnego, to podałeś dobrą argumentację także zwracam honor Oczko Miałem co innego na myśli
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Nic się nie stanie jak do przycisku dam 4,7K? Żeby już nie kupować dodatkowych 10 sztuk Uśmiech
Tylko czy ten rezystor podciągnięty do zasilanie przy resecie nie będzie jakoś przeszkadzał przy programowaniu? Bo o to mi głównie chodzi.
Odpowiedz
Nic się nie stanie, ten przy resecie nie będzie przeszkadzać Oczko stosowany jest po to, żeby mikrokontroler sam się nie resetował, np. po dotknięciu go palcem

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Dobra, dzięki Uśmiech
Jak znajdę czas to wprowadzę poprawki, reputacja oczywiście leci Oczko

Co do samego zasilacza, to niestety nie wiem kiedy go skończę, wszystko robię długo Duży uśmiech
Odpowiedz