Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
zasilacz na LM2596/LM2576 - pytania
Buduję zasilacz warsztatowy, który będzie mi służył do testowania układów. Początkowo chciałem użyć LM350 i LM317, ale już po wykonaniu schematu i projektu PCB w Eagle zacząłem się zastanawiać nad temp. układów, mimo, że w zasilaczu zastosuję radiator i wentylator 80mm. Zakładając, że spadek na stabilizatorze będzie wynosił 10V , a prąd 1,5A, czyli do wytracenia będzie 15W, co przy rezystancji termicznej ~20K/W temp. będzie wynosiła ponad 150 stopni.

Zasilanie układu:
przetwornica impulsowa do LED 24V / 2A

założenia:
- 2 niezależne kanały
- regulacja w zakresie 1,2V - 22V / 23V
- prąd maksymalny będzie ~1,8A , gdyż około 300mA będzie pobierane przez wentylator i LCD z ATMegą (miernik)

W Eagle schemat już wykonałem, lecz teraz mam pytanie odnośnie doboru cewki (http://www.nomad.ee/micros/lm2576/index.shtml) kalkulator wyliczył mi 100uH dla max napięcia przy prądzie 1,8A , natomiast przy 2V i <300mA pokazuje cewkę 2,2mH. Więc jaki mam zastosować? W przetwornicy z aliexpress na LM2596 znajduje się dławik / cewka 470uH, natomiast w nocie Texas Instruments w przykładzie z regulowanym napięciem 20V jest dławik 68uH. Wiem że można to wyliczyć ze wzoru z noty katalogowej, ale jak to się ma przy zmiennych napięciach i prądzie?

Dodatkowo na tym samym układzie chcę wykonać regulację do ok. 12,5V do zasilenia wentylatora i ATMegi (jeszcze jeden stabilizator), a dławik jaki mam użyć to 1,5mH (Vin 24V). I czy taki mam użyć, czy może być inny? Akurat taki układ posiadam i go chciałbym wykorzystać do tego, a na stabilizatorze liniowym było by za dużo do wytracenia.
Jeszcze się zastanawiam, nad tym jaki stabilizator użyć do zasilania ATMegi z LCD, gdyż na impulsowym będzie około 0,75W i MCP16301 chyba się nie nada. A nie chciałbym żeby to było duże również.
Założenia:
LCD i ATMega (miernik) - 5V @150mA
Wentylator (sterowany przez ATMegę) - 12V @150mA

Oraz jakby ktoś mógł mi napisać, czy tak zaprojektowana płytka PCB może być (przesyłam paczkę Eagle)

.rar   zasilacz impulsowy.rar (Rozmiar: 67.9 KB / Pobrań: 3)

Jest to pierwszy mój projekt z użyciem cewki, więc nie wiem czy tak poprowadzone ścieżki mogą być.

Jak zwykle, trochę chaosu jest w moim poście Oczko
Graphic Designer / Modelarz RC / Elektronik
Dawniej: programowanie PAWN i MyBB
Odpowiedz
Cześć,
jak dobrze zrozumiałem to chcesz zrobić regulowany zasilacz na bazie przetwornicy impulsowej. I chcesz zastosować dwie przetwornicę, jedną do wykonywania funkcji regulowanego zasilacza, oraz drugą do zasilania miernika.
Dla przetwornicy od zasilania możesz dać cewkę ok 81uH, czyli np. ta 100uH będzie ok. Natomiast dla zasilacza powinna być cewka o wartości ok 330uH. Pamiętaj tylko, że te cewki muszą być w dużych obudowach, tzn. żeby były zaprojektowane na odpowiednio wysoki prąd.
Co do miernika to możesz zrobić tak, że na tej drugiej przetwornicy ustawiasz napięcie 12V i potem regulujesz napięcie jakimś stabilzatorem LDO, albo np. 78M05 w obudowie D2Pak do wartości 5V dla atmegi i LCD, a jakimś mosfetem sterujesz wiatrakiem Uśmiech.
Co do płytki to pady P1+ i P2+ bym wysunął ze ścieżek i doprowadził je osobno, bo pad nie powinien przecinać ścieżki Oczko

Aaa i bym zapomniał oznaczenie na cewce 470 nie oznacza 470uH tylko 47uH
a np. 4R7 oznacza 4,7uH Oczko
472 oznacza 4700uH (cyfra na trzeciej pozycji oznacza liczbę zer na końcu)
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to:
Przetwornica z regulowanym napięciem - 330uH
A dla przetwornicy 24V > 12V - 100uH
Tak?
Co do stabilizatora liniowego 5V nie za bardzo jestem przekonany, mimo że obudowa D2PAK będzie, to i tak stabilizator osiągnie ok. 70 stopni (1W strat). Chyba że powierzchnia miedzi pod stabilizatorem rozproszy trochę ciepła i temp. będzie niższa? Mimo że nie jest to wysoka temp. to wolałbym uniknąć tego, nie chcę, żeby napięcie było niestabilne.
Właściwie to będę miał 4 układy do wykorzystania LM2596-ADJ
3 - TO-220
1 - TO-262 bodajże (SMD)

Dwa wykorzystam do zasilacza (regulowane napięcie, dwa niezależne wyjścia) i jeden (SMD) chciałem użyć do 24V > 12V.
Lub jeden TO-220 wykorzystam do tego, a SMD do wystabilizowania 5V.

Co do padów, to nie wiedziałem, że tak nie powinno się robić, oczywiście dziękuję za poradę Uśmiech

A z tymi wartościami el. SMD to faktycznie, trzecia cyfra to mnożnik, po prostu zapomniałem, że tak jest Oczko

Chyba, że mam Ci zaufać i zastosować LM7805, ewentualnie mogę dać w obudowie TO-220 i mały radiator. Oczko
Odpowiedz
Sory, za opóźnienie w odpowiedzi, ale miałem trochę ważnych spraw do ogarnięcia Oczko tak, takie wartości cewek. Tego 7805 nie ma co się tak bać Oczko możesz go radiatora przymocować i będzie po problemie. Nawet jak się mocno nagrzeje to i tak napięcie na nim będzie stabilne. Wystarczy że przykręcisz go do radiatora razem z przetwornicami i będzie ok Uśmiech Alternatywnie (i taniej) możesz wziąć taką zwykłą ładowarkę na 5V na USB i wypatroszyć ją z obudowy i bez żadnego bawienia się w regulację z 24 -> 5V zrealizować zasilanie elektroniki zamiast tej jednej przetwornicy i 7805 Uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Spokojnie Oczko jeżeli chodzi o napięcie 12V to już sobie poradziłem i zastosuję gotową przetwornicę regulowaną na LM2596, tylko kondensator muszę wymienić bo odwrotnie podłączyłem i spuchł. Co do zasilania ATMegi, to raczej wykorzystam przetwornicę impulsową MCP16301, wczoraj właśnie znalazłem jak wyliczyć moc strat na przetwornicach impulsowych.
(Moc / wydajność) - moc = moc strat
Zakładając najgorszy wypadek, czyli I=200mA
Wydajność - 90%

To:
5V * 0,2A = 1W
(1W / 90%) - 1W ~ 0,11W strat
0,11W * 100°C/W = 11°C
Czyli na samym układzie wydzieli się około 11°C co ma sens, skoro producent podaje maksymalny prąd 600mA i przy napięciu 15V na wyjściu układ już osiąga maksymalną temperaturę.
Jeszcze tylko pytanie o prąd dławika do tego układu, producent podaje już dwa gotowe schematy na 3,3V i 5V.
Gdzie wartość cewki przy 5V wynosi 22uH, zakładam, że prąd maksymalny będzie wynosił 200mA, to dławik musi mieć ten prąd ciut większy? Ewentualnie czy można jakoś połączyć dławiki, żeby uzyskać taki prąd?

Jak skończę zasilacz, to opublikuję go tu na forum Oczko
Odpowiedz
jeżeli zakładasz że część logiczna twojego układu będzie pobierać 200mA to nie musisz nic więcej zmieniać, bo przy cewce 22uH będzie wszystko git. Nawet w nocie katalogowej masz napisane, że wartość cewki jest wyznaczana na bazie napięcia wyjściowego (Strona 18, punkt 5.6). Na stronie 17 masz podaną tabelkę jaką wartość cewki dobrać do napięcia wyjściowego.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/De...05004D.pdf

Układ bez żadnych jest w stanie wydać z siebie 600mA Uśmiech

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Z tym dławikiem, to chodziło mi o jego prąd pracy. Ale już zamówiłem w tme na 760mA, więc po problemie. Myślę, że na chwilę obecną nie mam więcej żadnych pytań, no może będę miał prośbę o sprawdzenie projektu płytki PCB (miernika), ale najpierw trzeba ją zrobić Uśmiech

Dziękuję za Twoją pomoc Oczko
Odpowiedz
Okej, zatem czekam na dalsze pytania Oczko

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości