Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprawne podłączenie elektroniki (Ramps 1.4)
[Obrazek: naglowek-300x246.png]
Jest to ostatnia część poradnika z cyklu jak zbudować drukarkę 3D. Szczerze mówiąc to nawet trudno napisać tą część z uwagi na to, że doświadczona osoba po prostu powie, żeby "poprawnie podłączyć elektronikę drukarki i już". Zatem postaram się napisać tą część, aby każdy laik tematu zrozumiał. Zapraszam zatem do przeczytania.

1. Zapoznanie z dokumentacją elektroniki sterującej
Jak chcemy korzystać z urządzenia elektronicznego to musimy najpierw zapoznać się z jego dokumentacją techniczną, czyli np. instrukcją obsługi. Dlatego przed uruchomieniem naszej elektroniki sterującej drukarką musimy zapoznać się z jej instrukcją, aby w przyszyłości wiedzieć co, gdzie podłączyć. Najprościej jest sprawdzić w internecie, wpisując nazwę naszej elektroniki i odwiedziając stronę producenta. W moim przypadku jest to RAMPS 1.4. Głównie co potrzebujemy wiedzieć z instrukcji to:
  • napięcie zasilania elektroniki
  • opis wyprowadzeń elektroniki
  • sposób podłączenia stepsticków (jeżeli są wymienne)
[Obrazek: Arduinomega1-4connectors-1024x732.png]

Jak już znamy podstawowe informacje naszej elektroniki to możemy przejść do punktu 2.

2. Określenie warunków zasilania
O tym już było w poprzedniej części, ale warto wspomnieć jeszcze raz. Zasilacz, który kupujemy do naszej drukarki musi posiadać odpowiednie napięcie wyjściowe- takie jakie jest zalecane do naszej elektroniki- zazwyczaj jest to 12V, ale zdarza się również 24V. Jeżeli nie masz pewności jaki zasilacz powieneś kupić do swojej elektroniki to napisz w komentarzach- postaram się pomóc.

[Obrazek: zasilacz-300x227.png]

3. Schemat połączenia elektroniki sterującej
W instrukcji elektroniki powinien znajdować się schemat podłączenia elektroniki do podzespołów drukarki (co by dobrze świadczyło o producencie), a jeżeli nie to opis wyprowadzeń na pewno będzie. W moim przypadku schemat podłączenia elektroniki jest dostępny, więc zamieszczęgo poniżej i po krótce opiszę:

[Obrazek: ramps-connection-940x1024.png]

Po lewej stronie płytki znajdują się gniazda zasilania elektoniki oraz gniazda zasilania grzałek głowic oraz stołu. Na tych gniazdach pokazana jest również polaryzacja. w centralnej części elektoniki znadują się gniazda na stepsticki, a obok nich gniazda do podłaczenia silników. Na środku po prawej stronie znadują się gniazda do podłączenia termistorów, do odczytu temperatury z głowic oraz stołu. W prawym górnym rogu znadują się gniazda do podłączenia endstopów. Po prawej stronie płytki oraz w jej dolnej części znajdują się porty rozszerzeń, do których możemy podłączyć np. wyświetlacz, czytnik kart SD, moduł bluetooth/Wi-Fi itp.
Gdy już wiem gdzie co podłączyć to możemy się zabrać za połączenie wszystkiego, więc przechodzimy do punktu 4.

4. Połączenie elementów elektroniki
Stepsticki

[Obrazek: stepstick-300x230.png]

Sterowniki silników przeważnie są dołączone do elektroniki i już podłączone, ale może zdarzyć się również tak, że nie są podłączone i musimy tego dokonać we własnym zakresie. Musimy zwrócić uwagę na oznaczenia na płytce, bądź instrukcji jak je podłączyć, ponieważ odwrotne podłączenie zaskutkuje uszkodzeniem ich. Więc zwróć na to uwagę.

Enstopy
[Obrazek: Mech_Endstop-D-300x195.png]      
Jeżeli mamy zwykłe endstopy mechaniczne tzn. na dwóch przewodach to nic nie uszkodzimy i nie ma znaczenia jak podłączymy do płytki czy między wejście sygnałowe a "+" czy wejście sygnałowe a "-". Natomiast jak mamy enstop mechaniczny na płytce jak na zdjęciu obok i podłączymy go odwrotnie, czyli minus endstopa podłaczymy do plusa na płytce to z
pewnością uszkodzimy elektronikę.

Termistory
W przypadku tych elementów nic nie możemy zepsuć, ponieważ te elementy nie posiadają polaryzacji więc nie ma znaczenia jak je podłączymy, jedyne co musimy to podłączyć je w odpowiednie gniazda. Powinniśmy również zadbać o to, aby nasze termistory miały dobrze zaizolowane wyprowadzenia przy głowicy oraz stole, aby się nie zwarły. Do stołu polecam użycie zwykłych rurek termokurczliwych, a do głowicy koszulkę izolacyjną, np. szklano-sylikonową, żeby się nie stopiła.

Silniki krokowe
Jeżeli nasze silniki krokowe mają zarobione końcówki przewodów wtyczkami to nie musimy się o nic martwić, jedynie podłączamy do elektroniki i działa, ewentualnie obracamy wtyczkę jeżeli nasz silnik kręci się w złym kierunku. Tak postępujemy dla silników w osi X i Y oraz ekstrudera. Dla osi Z silniki możemy podłączyć na dwa sposoby:
  • równolegle

• szeregowo
Pierwsza metoda może przysparzać problem, bo w takiej konfiguracji silniki mogą obracać się w dwóch różnych kierunkach, nawet jak kolejność cewek jest prawidłowa. Dlatego polecam sposób drugi- połączenie szeregowe silników.
[Obrazek: stepper_motors_series_z_axis-233x300.png]
Tutaj łączymy cewki obu silników szeregowo, tzn. tworzymy jakby dwa obwody: w obwodzie pierwszym (złącza A-B) łączymy szeregowo cewki nr. 1 silników, a w drugim obwodzie (złącza C-D) łączymy cewki nr. 2. W efekcie czego otrzymujemy 4 przewody wyjściowe z takiego połączenia, które zarabiamy wtyczką i łączymy z elektroniką.  (kolory przewodów mogą się różnić w porównaniu do tych ze schematów).

Grzałka głowicy i stołu 

[Obrazek: mk2bigrzalka.png]
Grzałki podłączamy do gniazd wskazanych w dokumentacji elektroniki. Jeżeli mamy grzałkę patronową (srebrna tuba z czerwonymi przewodami) to polaryzacja nie ma znaczenia. Natomiast w przypadku podgrzewanego stołu polaryzacja ma znaczenia- tyczy się stołów wykonanych z laminatu np. MK2B MK3 itp.. A propos stołu MK2B musimy wybrać dla niej odpowiedni układ- czy zasilamy z 12V czy z 24V. Jak 12V to musimy postępować według tabeli poniżej czyli. wyprowadzenie 1. podłączamy do +12V a wyprowadzenia 2. i 3. do GND. Oba wyprowadzenia muszą być podłączone do GND
[Obrazek: mk2b-zasilanie.jpg]
Musimy również zadbać o to, aby przewody od stołu nie były za cienkie ponieważ przez stół przy 12V przechodzi prąd ok. 11A. Przewód o przekroju min. 2.5mm2 będzie odpowiedni.

Zasilacz
Przewody z zasilacza do elektroniki muszą być podłączone przewodem o przekroju min. 2.5mm2 ,aby spadki napięcia były jak najmniejsze oraz, żeby cała instalacja się nie grzała. Przed podłączeniem zasilacza do sieci sprawdź czy wszystkie połączenie zostały poprawnie wykonane, bo drugiej szansy nie dostaniesz jak coś źle podłączyłeś.

5. Na co zwrócić uwagę podczas budowy
Będzie to swojego rodzaju podsumowanie tej części poradnika. Podczas budowy musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na polaryzację gniazd posiadanej elektroniki. Nie które elektroniki sterujące posiadają zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją, lecz np. moja- RAMPS 1.4 takowej nie posiada, więc mamy tylko jedno podejście, aby wszystko zrobić porządnie. Kolejna sprawa to poprawne podłączenie elementów elektroniki posiadających polaryzację. Tutaj tak samo jak wyżej, czyli nie poprawne podłączenie np. stepsticków spowoduje ich uszkodzenie. Przechodząc od stepsticków do silników to sprawdźmy czy poprawnie je podłączamy- czy nie pomyliliśmy przewodów od cewek (nic się nie uszkodzi, ale po co marnować później czas na dochodzenie czemu nie działają silniki)
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Bardzo fajny poradnik. Fajnie jakby go rozbudować o bardziej rozbudowane funkcje płytki, takie jak np serwo do autolevelingu, czy też np podłączanie grzałek na 24V ;D
Odpowiedz
Jak starczy czasu to da radę rozbudować. Najlepiej jednak zamiast suchego poradnika zrobić coś takiego, żeby samemu zamontować i wybadać temat Duży uśmiech
>> Nie pomagam na PW. Od tego jest forum Uśmiech >> Koniecznie sprawdź: Jak dodawać załączniki

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Ja już przeszukałem cały internet w celu znalezienia konkretnego poradnika. Ale niestety nie ma niczego takiego, tak więc trzeba było kombinować samemu + to co się wynalazło w internetach Duży uśmiech Ale działa, więc sukces Duży uśmiech
Odpowiedz
Mi akurat autopoziomowanie nie było potrzebne bo stół ustawiłem tylko raz i jest na amen ;D Jeżeli masz jakieś doświadczenie w tym temacie to możesz śmiało o tym napisać np. W postaci poradnika czy cóś ;p

Tapnięte z M2 Note

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Może jakby forum się jakoś rozkręciło, to znajdzie się motywacja Język
Odpowiedz
Nie od razu Rzym zbudowano :p

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
Autoleveling na serwie to słaby motyw Uśmiech lepiej to zrobić na czujniku indukcyjnym albo pojemnościowym Uśmiech jak ktoś zainteresowany to mogę opisać jak to zrobić. Jedyna wada (albo zaleta) - czujnik jest zamontowany na stałe przy głowicy bądź w nadmuchu Uśmiech

Pozdr
Odpowiedz
Ja nie mam nic przeciwko. Poradnik o autolevelingu zrobiony przez kogoś kto używał go będzie najbardziej wartościowym poradnikiem, w porównaniu do takiego pisanego na sucho Uśmiech

1 problem = 1 wątek
Odpowiedz
No niestety wiem, że słaby motyw, ale no trzeba korzystać z tego co się ma. Szczerze mam serwo, dlatego, że jakoś znalazłem sposób, żeby działało, a co do czujników indukcyjnych itp, to po prostu się nie znam Oczko Z różnych for czytałem, że na szklanym stole się nie da tego ustawić, na innych, że się da, tak więc wolałem nie marnować pieniędzy, a na pewno jest to wygodniejszy sposób i mniej hałaśliwy Język
Odpowiedz